- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Jakie zmiany w 500+?

- Reklama -

Jak podaje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, główne zasady programu "Rodzina 500+" pozostaną bez zmian. W dalszym ciągu będzie to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane do 18. roku życia dziecka. Nie zmieni się również kryterium dochodowe obowiązujące jedynie na pierwsze dziecko (800 lub 1200 złotych).  Pojawią się natomiast ułatwienia w zakresie ubiegania się o świadczenie wychowawcze z programu "Rodzina 500+". Będą one polegały na ujednoliceniu terminów składania wniosków o świadczenia wychowawcze oraz świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wnioski o przyznanie wspomnianych świadczeń w tym roku będą przyjmowane od 1 sierpnia. Dotyczy to zarówno wniosków składanych osobiście lub listownie, jak i tych, które zostaną przesłane drogą elektroniczną za pomocą przyjaznych użytkownikowi narzędzi udostępnionych na ministerialnym portalu "Empatia", a także poprzez systemy bankowe, PUE ZUS. Co więcej, począwszy od 2018 roku zainteresowani będą mogli składać wnioski drogą elektroniczną już w lipcu.

Zmiany w programie "Rodzina 500+" będą dotyczyć również likwidacji nielicznych, aczkolwiek niepożądanych zjawisk. Po pierwsze, planowane korekty miałyby objąć osoby pozostające w nieformalnych związkach i rzekomo samotnie wychowujące dziecko. W rzeczywistości bowiem często dochodzi do sytuacji, w których pary celowo pomijają dochód współpartnera, by łatwiej uzyskać świadczenie z programu. Po wprowadzeniu poprawek sprawdzane będzie to, czy samotny rodzic wystąpił o alimenty wobec drugiego. Jeśli okazałoby się, że tego nie zrobił, jego wniosek o 500+ na pierwsze dziecko zostanie odrzucony.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Kolejna poprawka dotyczy fikcyjnego zmniejszania dochodu. Nieraz osoby zabiegające o wsparcie socjalne z 500+ celowo zwalniają się z pracy, by zatrudnić się ponownie, ale za niższe pieniądze. Zmiany planowane przez resort MRPiPS miałyby uniemożliwić pobieranie świadczeń z programu przez tego typu osoby. Ministerstwo chciałoby też ujednolicić terminy składnia wniosków dla świadczeń rodzinnych i wychowawczych. Na razie okres rozliczeniowy trwa od 1 listopada do 31 października następnego roku dla świadczeń rodzinnych oraz od 1 października do 30 września następnego roku dla wychowawczych. Po wprowadzeniu poprawek byłby tylko jeden wspólny okres dla obu rodzajów świadczeń. Rząd planuje również wziąć się za ryczałtowców. Zdaniem ministerstwa, nierzadko bowiem zdarza się, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w oparciu o ryczałt celowo zaniżają swoje dochody. Poprawka doprecyzuje dochody takich osób w myśl zasady – jest przychód, muszą być i dochody. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.