- Reklama -

- Reklama -

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy?

Potrzebujesz dodatkowych środków na pilne wydatki? Kredyt gotówkowy jest najlepszym produktem bankowym, który pomoże Ci pozyskać potrzebną sumę pieniędzy na dowolny cel. Dzięki niemu możesz pożyczyć od 500 do nawet 200 tysięcy złotych, a spłatę zobowiązania rozłożyć na wygodne raty. Chcąc skorzystać z takiej oferty, musisz spełnić określone warunki. Dowiedz się o jakie wymagania chodzi i jakie czekają Cię formalności. Warunki ubiegania się o kredyt gotówkowy

- Reklama -

Chcąc zaciągnąć kredyt gotówkowy na dowolny cel, możesz udać się w zasadzie do każdego banku obsługującego klientów indywidualnych. W pierwszej kolejności warto sprawdzić ofertę instytucji, która prowadzi Twoje konto osobiste, ponieważ dla stałych klientów banki często mają specjalne warunki kredytu gotówkowego (np. z niższym oprocentowaniem) i wymagają mniejszy zakres formalności, o czym napiszemy niżej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by o pożyczkę wnioskować w innej instytucji.

Każdy bank określa indywidualnie wymagania, jakie trzeba spełnić, by otrzymać finansowanie, dlatego warto je sprawdzić przed złożeniem wniosku. Najczęściej jednak są to następujące warunki:

 • Wiek minimum 18 lat

Niektóre banki wymagają od swoich klientów wyższego wieku np. ukończonego 21 roku życia.

 • Zdolność do podejmowania czynności prawnych
 • Posiadanie ważnego dokumentu tożsamości

Może być to np. dowód osobisty, paszport lub karta stałego pobytu.

 • Stałe dochody ze źródeł akceptowanych przez bank

Banki najchętniej udzielają finansowania osobom uzyskującym dochody z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony, emerytury lub renty. W przypadku umowy o pracę na czas określony, umowy zlecenia lub o dzieło zazwyczaj jest wymagane, by termin ostatniej raty kredytu przypadał przed zakończeniem obowiązywania takich umów. Wiele instytucji umożliwia również zaciągnięcie zobowiązania osobom uzyskujących dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, czy też najmu nieruchomości.

Ważne!

Większość banków nie uwzględnia dochodów pochodzących z alimentów, czy stypendiów. Niektóre instytucje przy wyliczaniu zdolności kredytowej biorą natomiast pod uwagę świadczenie 500+, ale tylko wtedy, jeśli jest to dodatkowe źródło dochodu i gdy okres jego pobierania pokrywa się z okresem spłaty kredytu. Osoby utrzymujące się wyłącznie z zasiłków i różnych świadczeń z reguły mają niskie szanse na otrzymanie finansowania.

 • Zdolność kredytowa

- Reklama -

Dla banków zdolność kredytowa jest kluczowym czynnikiem decydującym o przyznaniu klientowi pożyczki. Jest ona rozumiana jako zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami w określonym terminie. Bank musi ją zbadać przed udzieleniem finansowania, aby mieć pewność, że odzyska pożyczone pieniądze.

Do oceny zdolności kredytowej banki używają specjalnych systemów informatycznych i modeli scoringowych, które analizują bardzo wiele danych. Największe znaczenie w tej analizie mają dochody i zobowiązania klienta oraz jego historia kredytowa w BIK. Bankowe systemy scoringowe biorą jednak pod uwagę szereg innych informacji takich jak wiek, stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu, a nawet wykonywany zawód, czy staż zatrudnienia.

Ważne! Pamiętaj, że jeżeli bank odmówi Ci udzielenia kredytu, masz prawo żądać szczegółowych wyjaśnień, dlaczego Twój wniosek został odrzucony. W przypadku, gdy powodem był brak zdolności kredytowej, bank powinien wskazać konkretne przyczyny jej negatywnej oceny – czy na przykład były to zbyt niskie dochody, czy może za krótki staż pracy lub zbyt częste opóźnienia w spłacie innych zobowiązań, jakie widnieją w BIK.

Formalności związane z wnioskowaniem o kredyt gotówkowy

Ubieganie się o kredyt gotówkowy jest proste i nie wymaga wielu formalności. Z reguły sprowadza się do wypełnienia formularza wniosku, przedstawienia dokumentu tożsamości do wglądu oraz dostarczenia dokumentu potwierdzającego dochody. W zależności od ich źródła dokumentem takim może być np.:

 • zaświadczenie o zatrudnieniu i średnich zarobkach z ostatnich 3 miesięcy od pracodawcy,
 • ostatni odcinek renty lub emerytury,
 • wypis z rejestru działalności gospodarczej, zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu ze składkami i podatkami oraz np. ostatnie zeznanie roczne PIT,
 • wyciąg z rachunku bankowego, na które wpływają regularne dochody – jest to często stosowany substytut zaświadczenia o zarobkach.

Dokumenty na temat dochodów nie są wymagane w dwóch przypadkach:

 • gdy wniosek o kredyt składany jest w tym samym banku, w którym prowadzone jest konto osobiste, na które wpływają regularnie dochody klienta,
 • gdy bank proponuje kredyt na oświadczenie – wówczas informacje na temat dochodów należy samodzielnie wpisać w formularzu.

Jeżeli chcesz pożyczyć pieniądze z banku na dowolny cel, najpierw sprawdź, czy stać się na spłatę zobowiązania. W oszacowaniu wysokości miesięcznych rat pomoże Ci kalkulator kredytu gotówkowego dostępny w Internecie, który przy okazji wyświetli aktualnie najtańsze oferty. Pamiętaj, aby przed złożeniem wniosku sprawdzić szczegółowe warunki oferty – zyskasz dzięki temu pewność, że spełniasz wszystkie wymagania danej instytucji i zmniejszysz ryzyko odrzucenia wniosku.

Red. 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.