- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Jaki kupić agregat prądotwórczy na budowę?

- Reklama -

Rozpoczęcie budowy, zwłaszcza indywidualnej, często następuje szybciej, niż montaż przyłącza energetycznego. Bez prądu na budowie nie wykona się jednak większości prac, dlatego w takiej sytuacji inwestorzy zwykle decydują się na zakup agregatu prądotwórczego. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia? Sprawdź, czytając poniższy tekst!

Koszt eksploatacji agregatu i jego czas pracy

toyota Yaris

Wybierając agregat prądotwórczy do celów budowlanych, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim koszt eksploatacji urządzenia. Można go oszacować w przybliżeniu na podstawie ogólnodostępnych informacji oraz danych udostępnianych przez producenta. Koszty związane z użytkowaniem generatora zależą przede wszystkim od rodzaju paliwa zasilającego urządzenie, a także średniego spalania. Do najbardziej ekonomicznych zalicza się agregaty bazujące na oleju napędowym – są oszczędne i odznaczają się niskim średnim spalaniem.

W przypadku placów budów, istotny jest także dopuszczalny maksymalny czas pracy generatora w jednym cyklu. Dobrze, jeśli wynosi kilka godzin, ponieważ podczas prac budowlanych często konieczne jest stałe zasilanie w energię elektryczną.

Mobilność urządzenia

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Na budowie najlepiej sprawdzają się agregaty prądotwórcze przenośne. Niektórzy producenci oferują niewielkie urządzenia zaopatrzone w koła ułatwiające transport agregatu lopkalnie. Poza mobilnością w ramach placu budowy, istotny może być także łatwy transport generatora za pomocą samochodu osobowego – najczęściej do przewozu urządzenia wystarczy niewielka przyczepka, a nawet duży bagażnik samochodu. To bardzo ważna cecha – często agregat trzeba ze sobą wozić na plac budowy codziennie. Jest to kosztowne urządzenie i jeśli budowa nie ma stałego nadzoru oraz pomieszczeń dobrze zabezpieczonych przed włamaniem, nie warto go zostawiać po zakończeniu prac.

Agregat jedno- czy trójfazowy? Moc urządzenia

Część urządzeń, z których zwykle korzysta się na budowie, pracuje na napięciu 230 V (np. wiertarka, mieszadło, piła). Niektóre, np. betoniarka, mogą wymagać zasilania trójfazowego (400 V). Dlatego wybierając agregat na plac budowy, zwykle warto zainwestować w urządzenie trójfazowe. Po zakończeniu budowy można je odsprzedać, albo użyć jako agregatu zasilającego dom jednorodzinny czy warsztat.

Poza napięciem pracy, do ważnych parametrów elektrycznych zalicza się moc urządzenia. Warto dopasować ją indywidualnie do potrzeb, sumując moce znamionowe wszystkich urządzeń używanych podczas budowy, pozostawiając dodatkowo określony zapas. Jeśli w przyszłości agregat będzie użytkowany jako zasilanie awaryjne warsztatu lub domu (albo domu wraz z warsztatem), trzeba przyjąć moc, która zapewni bezproblemowe zasilanie wszystkich niezbędnych urządzeń.

Jeżeli dalej zastanawiasz się, jaki rodzaj agregatu wybrać, pomocnym może okazać się artykuł pod adresem: https://www.dopoznania.pl/nowosc/agregat-jednofazowy-czy-trojfazowy-jaki-wybrac

AVR i SZR – czy stabilizacja napięcia i automatyczne załączanie są potrzebne na budowie?

Kolejne parametry, na które należy zwrócić uwagę, to automatyczna stabilizacja napięcia, czyli AVR (ang. Automatic Voltage Regulation) oraz samoczynne załączanie rezerwy (SZR), określane również jako ATS (ang. Automatic Transfer Switch). AVR to system pozwalający na stabilizację generowanego napięcia. Jego celem jest zabezpieczenie wrażliwej na wahania napięcia elektroniki. Choć większość urządzeń elektrycznych stosowanych na budowie nie jest szczególnie wrażliwa na przepięcia, to jednak ze względu na wszechobecną elektronikę, niektóre marki wyposażają swoje agregaty w AVR obligatoryjnie. Decydując się np. na agregat przenośny Proton, otrzymujemy automatycznie prądnicę o bardzo dobrym poziomie stabilizacji napięcia (2%).

Nieco inaczej wygląda kwestia automatycznego załączania i wyłączania agregatu przy zaniku i powrocie napięcia z sieci. W odseparowaniu od sieci elektroenergetycznej, co ma miejsce na placu budowy pozbawionym przyłącza, SZR jest zbędny – agregat za każdym razem trzeba włączać i wyłączać ręcznie. Jeśli jednak w przyszłości generator będzie służył jako urządzenie zasilające w energię elektryczną podczas zaniku napięcia w sieci, SZR pozwoli na automatyczną regulację pracy agregatu, dlatego warto zdecydować się na tę opcję.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.