Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Jak zostać strażakiem ochotnikiem?

Strażacy to profesjonaliści, ludzie gotowi poświęcić własne życie w celu ratowania innych. Sprawdziliśmy jak wygląda droga aby stać się członkiem tej wspaniałej społeczności.

- Reklama -

“Chciałbym zostać strażakiem…”; szkolne marzenie kiedy wielu młodych ludzi zapytanych o to co będą robić w przyszłości wypowiadali właśnie te trzy słowa. I kiedy już dorośli na tyle żeby móc to zrealizować są ciekawi jak to zrobić. Sprawdziliśmy jak wygląda droga od kandydata do strażaka w OSP KSRG w Biszczy I.

Na początku kandydat zgłasza się do Naczelnika OSP. Przyszły strażak musi wypełnić odpowiednią deklarację, oraz uzyskać pisemne poparcie dwóch czynnych strażaków ochotników z jednostki. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Po przyjęciu powinien uczęszczać na zbiórki na których zapoznaje się ze sprzętem w jednostce. Po odpowiednim czasie zostaje wysłany na tygodniowy kurs podstawowy w siedzibie PSP Biłgoraj. Zanim jednak to nastąpi musi wybrać się do lekarza. Ten oceni jego zdolności fizyczne oraz psychiczne do wykonania pracy.

Podczas kursu podstawowego, zawodowi strażacy prowadzą wykłady na temat informacji, które każdy strażak powinien posiadać. Po zagadnieniach teoretycznych następują ćwiczenia praktyczne. Odbywają się one również pod okiem wykwalifikowanych strażaków, którzy krok po kroku uczą co i w którym momencie należy robić. 

Po ukończonym kursie przyszły strażak zostaje wysłany na komorę dymową do Lublina. Test składa się z kilku etapów. Na początku przeprowadzany jest wywiad z kandydatem na temat jego stanu zdrowia. Następnie przyszłego strażaka czeka pomieszczenie wydolnościowe czyli bieżnia ruchoma, młot podciągowy oraz drabina bez końca. Wszystko w pełnym umundurowaniu. Po nich następuje ścieżka treningowa w komorze dymnej. Polega na przejściu określonego labiryntu pomieszczeń na orientację w utrudnionych warunkach polegających na ograniczonej widoczności. Trzeba to zrobić w jak najkrótszym czasie mając na sobie specjalny ubiór oraz butlę w której jest powietrze potrzebne strażakowi do pracy w zadymieniu.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Po pozytywnym ukończeniu testu, kandydat wraca do PSP w Biłgoraju na egzamin praktyczny oraz teoretyczny. Pomyślne ich zdanie oznacza, że może już brać czynny udział w akcjach ratunkowych oraz gaśniczych. 

Ale jak widać w OSP KSRG w Biszczy I, strażacy nie tylko gaszą pożary. Biorą oni również udział w  licznych pokazach, szkoleniach najmłodszych oraz uroczystościach regionalnych a w okresie wakacyjnym startują w zawodach strażackich.

Wielkie podziękowania dla chłopaków z OSP KSRG Biszcza I za dostarczenie informacji oraz sprawdzenie tekstu pod względem błędów odnośnie nazewnictwa; bez ich pomocy nie udało by się napisać artykułu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.