- Reklama -

- Reklama -

Jak zimują kaczki? (film)

- Reklama -

Ptaki spędzające zimę w Polsce przylatują do nas z Europy wschodniej i północnej, gdzie warunki klimatyczne są znacznie bardziej surowe. Wiele z nich ten okres spędza w miastach. Nasze krzyżówki jesienią migrują na zachód kontynentu, a także w rejon Morza Śródziemnego.

Kaczki w zimie żywią się przeważnie pokarmem roślinnym, ale kaczki zimujące w miastach ludzie tak aktywnie dokarmiają, że te w dużej mierze przechodzą na pokarm dostarczany przez ludzi. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Ptaki, podobnie jak ssaki, to zwierzęta stałocieplne, aktywne niezależnie od temperatury otoczenia. Od tych ostatnich są nawet lepiej przystosowane do chłodów – nie mają wystających uszu, nosa i palców, a izolacyjność warstwy piór mogą znacznie zwiększyć, strosząc je.

Najczulszym na zimno obszarem ptasiego ciała wydają się stopy. Te kacze są stale moczone w wodzie. I one jednak są odpowiednio zabezpieczone przed chłodem. Otaczająca je skóra jest niezwykle gruba i silnie zrogowaciała. Pod tą rogową izolacją przebiegają grube i gęsto ułożone naczynia krwionośne. Przepływająca nimi krew ogrzewa wystarczająco wnętrze stopy. Jeśli warstwa rogowa jest bezbarwna, kolor naczyń przebija na zewnątrz, malując nogi na czerwono. 

Ponadto ptaki pływające zimą po niezamarzniętej powierzchni stawu czy rzeki moczą nogi w wodzie o temperaturze zawsze nieco powyżej 0°C. Na lodzie lub ziemi kaczki stoją często tylko na jednej kończynie albo leżą wprost na piórach brzucha.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.