- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Jak zachować się w lesie?

Las jest dla nas wszystkich miejscem, które daje możliwość odpoczynku od dnia codziennego. Spacer po lesie nie tylko poprawia nam samopoczucie, wpływa korzystnie na nasze zdrowie, dotlenia organizm ale i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Przebywając w nim, należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, które nas obowiązują. Poniżej podajemy najważniejsze z nich.

Ważne jest, by udając się na spacer do lasu parkować w miejscach do tego wyznaczonych, nie należy wjeżdżać do lasu samochodem, quadem czy motocyklem. Można natomiast jeździć po lesie rowerem.

Kolejną ważną zasadą jest prowadzenie swego czworonożnego pupila na smyczy, należy pamiętać, że służy to bezpieczeństwu zarówno mieszkańcom lasu, ale i naszemu psu czy kotu.

Pamiętajmy również, że w lesie i w odległości mniejszej niż 100 m od lasu, nie wolno rozpalać ogniska. Istnieje od tego wyjątek, gdyż w miejscach wyznaczonych można biwakować w lesie i rozpalać ognisko.

- Reklama -

Korzystając z uroków lasu, pamiętaj o zachowaniu ciszy. Zbierając grzyby, nie można niszczyć tych niejadalnych. Las jest również miejscem, gdzie możemy zbierać owoce takie jak jagody, maliny i jeżyny, ale pamiętajmy by ich nie niszczyć, nie wyrywać z korzeniami czy wykopywać, gdyż i tak nie one będą rosły w przydomowym ogródku. Dbajmy również o czystość w lesie, śmieci należy zawsze zabierać ze sobą.

Spacerując po ostępach leśnych, możemy w wyjątkowych sytuacjach napotkać tablice „Uwaga ścinka drzew”, które zakazują wstępu, w tych miejscach leśnicy prowadzą zabiegi, które są konieczne do zachowania trwałości i zdrowotności lasu. Tablice z zakazem wstępu możemy również spotkać przy młodnikach i uprawach leśnych.

Możemy również napotkać w lasach różnego rodzaju i kształtu pułapki na owady, które są monitorowane przez leśników. Nie należy ich również dotykać, zbierać czy niszczyć, a tym bardziej wypuszczać tam znajdujących się owadów.

Pamiętajmy, że las gości nas przez cały rok i o każdej porze roku odkrywa przed nami swe piękno, urzeka swym klimatem i spokojem. Uszanujmy to dla zachowania tej równowagi dla nas samych i przyszłych pokoleń.

 

Darz Bór.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.