- Reklama -
Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe – musi je posiadać każdy właściciel samochodu. Nawet kilka dni opóźnienia w opłaceniu składki może skutkować dotkliwymi karami finansowymi. Szukając polisy dla siebie, zapewne nie raz zastanawiałeś się, w jaki sposób wylicza się jej ostateczną kwotę. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o tym, co wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu.
Ubezpieczenie samochodu – na co zwracają uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe?

Ubezpieczenie OC chroni przed ewentualnymi szkodami, jakie wyrządzisz innym uczestnikom ruchu drogowego. Ofert towarzystw ubezpieczeniowych jest mnóstwo, dlatego też najważniejszym elementem, który bierze się pod uwagę podczas szukania polisy dla siebie, jest wysokość składki. Liczy się ją indywidualnie dla każdego kierowcy.
To, ile ostatecznie wynosi ubezpieczenie OC, zależy od oceny ryzyka, jakie jest związane z kierowcą i pojazdem. Czynnikami, na które zwracają uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe, są przede wszystkim:
• wiek i doświadczenie w kierowaniu pojazdami,
• miejsce zamieszkania,
• marka i model samochodu, jego wiek i pojemność silnika,
• sposób garażowania,
• stan cywilny i posiadanie dzieci.
Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:
Do tego istotny jest też taki parametr, jak ilość lub brak szkód, które spowodowałeś w trakcie jazdy. Bezpieczne kierowanie pojazdami jest nagradzane przez ubezpieczycieli zniżką – nawet do 60 lub 70%. Warto jednak wiedzieć, że każda firma stosuje własny system naliczania zniżek – może to być w jednym wypadku 3 lata, a w innym np. 10.
Młodzi kierowcy płacą więcej
Pierwszym czynnikiem, który wpływa na wysokość ubezpieczenia OC, to wiek oraz doświadczenie kierowcy. Najwięcej płacą te osoby, które mają mały staż za kierownicą – np. dopiero zrobiły prawo jazdy lub jeżdżą zaledwie od kilku lat. Wraz z doświadczeniem zmniejsza się cena OC.
Młodzi kierowcy to według wielu towarzystw ubezpieczeniowych osoby do 30. roku życia. Statystyki wskazują jasno, że są oni uważani za najbardziej ryzykowną grupę. Wynika to z niewielkiego doświadczenia w kierowaniu pojazdami, jak i większych skłonności do popełniania różnych błędów podczas jazdy.
Podobnie jest w przypadku osób starszych. Jeśli masz więcej niż 75 lat, dla towarzystw oznacza to, że Twój refleks nie jest tak dobry, jak wcześniej, a to z kolei oznacza wolniejszą reakcję na różne sytuacje na drodze. Dlatego też ponownie stawki za ubezpieczenie mogą rosnąć.
Ciekawe statystyki dotyczące porównania wieku i ceny OC znajdziesz w tym artykule: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/cena-ubezpieczenia-oc-od-czego-zalezy/590.html.
Miejsce zamieszkania a wysokość ubezpieczenia OC
Kolejnym parametrem, który jest istotny podczas wyliczania wysokości polisy OC, jest miejsce zamieszkania. Regiony, które są bardziej zaludnione, mogą mieć wyższe stawki – wiąże się to ze wzrostem prawdopodobieństwa wystąpienia kolizji na drodze. W końcu w dużych miastach jest większe natężenie ruchu.
Na co jeszcze patrzą towarzystwa ubezpieczenie w tej kwestii? Na konkretną dzielnicę lub miasto, w którym mieszkasz. W niektórych z nich statystycznie trzeba bardziej uważać na złodziei samochodów, co przekłada się na droższe OC.
Stan cywilny i posiadanie dzieci – jak wpływają na wysokość OC?
Wpisując swoje dane do wyliczenia ubezpieczenia, konieczne jest też podanie stanu cywilnego oraz liczbę dzieci. Zgodnie ze statystykami, ostrożnie i bezpiecznie jeżdżą zarówno osoby w związku małżeńskim, jak i te, które posiadają dzieci. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe mogą im zaproponować niższe składki. Z kolei samotni kierowcy mogą być uważani za osoby, które lubią ryzyko i są bardziej niezależne. To zwiększa ryzyko powstania szkody.
To, jaki masz samochód, ma ogromne znaczenie
Bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na wysokość składki OC, są dane pojazdu. Pod uwagę brane są:
• Marka i model pojazdu – wpływ na cenę OC w tym wypadku mają np. kwoty za części zamienne (jeśli są np. trudno dostępne w danym modelu), ale też to, że niektóre marki są oceniane jako bardziej ryzykowne – np. za Toyotę zapłacisz mniejsze OC niż za BMW czy Audi.
• Rocznik – starsze samochodu oznaczają zazwyczaj tańsze OC.
• Pojemność i moc silnika – im wyższe, tym większe ryzyko spowodowania kolizji. Przykładowo, posiadając auto z silnikiem do 1.0 l, płaci się najniższą składkę.
• Wartość samochodu – im droższy i nowszy samochód, tym wyższe będzie ubezpieczenie.
Gdzie można kupić OC?
Wiesz już, co wpływa na wysokość ubezpieczenia OC. Szukając oferty dla siebie, możesz wybrać się w swoim mieście do placówki wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego lub firmy, która oferuje polisy. Zdecydowanie wygodniejszy jest jednak wybór OC przez internet – jak kupić? Wystarczy skorzystać z porównywarek online, które w ciągu kilku minut zaprezentują Ci najlepsze oferty na podstawie wprowadzonych parametrów.
Drugą opcją zakupu OC jest sprawdzenie kalkulatora ubezpieczeń, który znajdziesz w każdej firmie ubezpieczeniowej. Dzięki temu szybko sprawdzić konkretną ofertę towarzystwa i wybierzesz tę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.
- Reklama -