- Reklama -

- Reklama -

Jak wygląda dzień opiekunki w Niemczech? Czy warto podjąć się tej pracy?

Jedna z najczęstszych wątpliwości, które dotykają osoby zainteresowane podjęciem pracy jako opiekunka osoby starszej, dotyczy jej planu dnia. Czy zatrudniony musi być dostępny dla podopiecznego przez całą dobę i zrywa się z łóżka na każde zawołanie? Czy ma w ogóle chwilę dla siebie – na spacer, relaks, wycieczkę? Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda dzień opiekunki w Niemczech.

- Reklama -

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – typowy dzień pracy

O tym, z jakimi wyzwaniami każdego dnia mierzy się opiekunka osoby starszej w Niemczech, w największej mierze decyduje oczywiście jej zakres obowiązków. A ten może być nieco inny w przypadku każdego podopiecznego, uzależnia go bowiem jego stan zdrowia, charakter czy rodzaj relacji rodzinnych. Najprostszym przykładem obrazującym te różnice jest senior mający zdrowego małżonka oraz samotna osoba starsza – w tym pierwszym przypadku druga połówka w sposób naturalny „przejmuje” część obowiązków opiekunki, jej zadaniem jest bowiem pomaganie w opiece. Kolejnym przykładem jest senior leżący, który przemieszcza się wyłącznie na wózku inwalidzkim oraz podopieczny poruszający się o własnych siłach.

Początek dnia opiekunki osoby starszej

Pomimo różnic związanych z zakresem obowiązków, dzień z życia każdej opiekunki wygląda bardzo podobnie. Rozpoczyna go poranna toaleta – zarówno samej zainteresowanej, jak i jej (lub jego) podopiecznego. Senior może wymagać zmiany pieluchy i obmycia albo asekuracji podczas samodzielnego korzystania z łazienki. Niektóre osoby starsze odwiedza pielęgniarka (tzw. Pflegedienst), która jest odpowiedzialna za higienę seniora oraz podanie mu leków. Ten punkt może odbywać się przed lub po śniadaniu.

Następnie jest zwykle czas na śniadanie; zależnie od wymagań rodziny, może przygotowywać je opiekunka albo np. małżonek podopiecznego. W przypadku mniej samodzielnych seniorów często konieczna jest pomoc w jedzeniu i piciu. Z kolei ci, którzy z większością rzeczy radzą sobie sami, mogą wymagać dopilnowania, by pamiętali o wzięciu leków (opiekunka nie zajmuje się ich przydzielaniem i podawaniem).

- Reklama -

Środek dnia podczas pracy jako opiekunka w Niemczech

Po śniadaniu opiekunka osoby starszej ma często czas dla siebie. Może porozmawiać z rodziną, udać się na spacer, poczytać książkę czy pooglądać telewizję – długość takiej przerwy uzależniają potrzeby seniora. Czasami czas wolny następuje po zakupach lub sprzątaniu, jeśli te wchodzą w zakres obowiązków opiekunki, bo nie zawsze tak jest.

Po odpoczynku opiekunka przygotowuje obiad (o ile nie robi tego członek rodziny seniora) i ewentualnie pomaga osobie starszej w jego spożyciu. Posiłek często sprawia, że podopieczny potrzebuje drzemki – zatrudniony ma zatem ponownie czas dla siebie sięgający nawet kilku godzin. Czasami opiekunka udaje się jeszcze z seniorem na krótki spacer, czyta mu książkę czy gazetę lub po prostu spędza z nim czas na rozmowie albo podopieczny zajmuje się sam sobą, np. oglądając telewizję czy widząc się z rodziną.

Wieczór opiekunki osoby starszej

Następnie pozostaje podanie kolacji oraz wsparcie w wieczornej higienie, jeśli jest potrzebne i nie zajmuje się nim członek rodziny albo pielęgniarka. Po posiłku i kąpieli wszyscy udają się do łóżek – a to znowu oznacza czas wolny. Może się jednak zdarzyć, że podopieczny będzie jeszcze potrzebował pomocy, np. w udaniu się do toalety, podaniu szklanki wody czy poprawieniu poduszki lub zmianie pościeli.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech nie wiąże się zatem z nieustanną pracą. Zatrudnieni mają czas dla siebie i często mogą swobodnie opuszczać dom seniora, np. udając się na spacer lub do sklepu. Jeśli zatem rozkład dnia stanowił dla Ciebie największą wątpliwość pod względem tego, czy warto podjąć taką pracę, to odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Szczególnie że w razie jakichkolwiek kłopotów, opiekunki mogą liczyć na bieżącą pomoc przydzielonego do nich koordynatora wyjazdu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź