kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Jak wydać powieść – poradnik dla początkujących autorów

Pytanie “Jak wydać powieść?” pojawia się w myślach każdej osoby, która jest w trakcie procesu twórczego. W czasach “przesytu książkami” przeprowadzenie udanego debiutu nie jest niestety proste. Na rynku działa wiele wydawnictw, funkcjonujących w różnych modelach. Dowiedz się, jak się w tym wszystkim odnaleźć i nie popełnić błędu już na początku kariery pisarskiej.

- Reklama -

Nim znajdziesz wydawnictwo

Dla każdego początkującego pisarza istotne jest to aby proces poszukiwania wydawcy rozpocząć już po ukończeniu pisania. Wydawnictwa przyjmują jedynie gotowe, dopracowane książki. Wysyłając do nich nieskończoną pracę, możesz stracić szansę na to by, ktokolwiek przeczytał – a tym bardziej wydał – Twoją powieść. Sprawdź tekst przede wszystkim pod kątem spójności fabuły!
Wydawnictwa, które wydają debiutantów, unikają powieści zbyt długich, w szczególności rozpisanych na kilka tomów. Ważne jest to, by Twój pierwszy draft nie był przytłaczający dla potencjalnego wydawcy.

urząd MArszałkowski projekt

Modele wydawnicze

Gdy dzieło jest już gotowe, możemy rozpocząć proces poszukiwania wydawnictwa. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy “jak wydać powieść” (https://novaeres.pl/jak-wydac-ksiazke ) wyskakuje nam wiele propozycji, w tym strony obiecujące natychmiastowy literacki sukces. To firmy, które żerują na niedoświadczonych i początkujących pisarzach, oferując wydanie książki tylko jeśli autor pokryje wszystkie tego koszty. Takie oficyny nazywane są vanity (z ang. “próżność”).
Oprócz tego funkcjonuje także self-publishing, stosowany często przez influencerów lub inne osoby, które mają swoją bazę odbiorców. Ponieważ nie potrzebują wsparcia wydawnictwa przy procesie dystrybucji oraz promocji sprzedaży, korzystają jedynie z usług złożenia książki i jej wydruku.

Wielu autorów zaczyna próby wydania swojego dzieła od kontaktu z tradycyjnymi wydawnictwami, spotyka ich jednak rozczarowanie. Teksty debiutantów są zwykle odrzucane na rzecz propozycji popularnych już pisarzy.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Rozwiązanie dla początkujących autorów

Kompromisem pomiędzy tymi rozwiązaniami są tak zwane wydawnictwa subsydiowane. Proszą one autora o udział w kosztach produkcji, jednocześnie nie pozbawiając go opieki i zapewniając książkom odpowiednią promocję. Na polskim rynku jedynym takim wydawnictwem jest Novae Res. Początkujący pisarz ma szansę dowiedzieć się wszystkiego o procesie wydawniczym, a także o tym, w jaki sposób jego powieść będzie wspierana marketingowo. Autorzy, których debiuty przypadną do gustu czytelnikom, mają możliwość kontynuowania współpracy z wydawnictwem na tradycyjnych zasadach.

Niezależnie od tego, jaki typ wydawnictwa wybierzesz, musisz uzbroić się w cierpliwość i zaakceptować fakt, że Twój tekst będzie zmieniany i poprawiany. Bezkrytyczne przywiązanie do pierwotnej wersji naszej powieści może skutecznie uniemożliwić nam jej wydanie. Pamiętaj, że najlepsi przyjaciele pisarza to redaktor i korektor!

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.