- Reklama -

- Reklama -

Jak wybrać odpowiednie łyżworolki?

Sprawiają wiele frajdy dzieciom i dorosłym. Są świetną formą wakacyjnej aktywności i rekreacji, a także doskonałym środkiem transportu. Co więcej, gwarantują również mnóstwo korzyści dla zdrowia. Jak znaleźć idealne rolki dla siebie? Jakie parametry uwzględnić przy wyborze?

- Reklama -

Jazda na rolkach to dyscyplina sportowa, która ma mnóstwo zalet. Zapewnia dotlenienie organizmu i przyswojenie sporej dawki witaminy D. Świetnie wpływa na rozwój koordynacji ruchowej i zmysłu równowagi. Kształtuje mięśnie nóg, ud i pośladków, a także ramion czy brzucha. Warto poznać najistotniejsze parametry rolek i łyżworolek, aby wybrać właściwy model dostosowany do swoich możliwości i stylu jazdy. Odpowiedni sprzęt zapewni wiele pozytywnych emocji i zabawy przy zachowaniu bezpieczeństwa.

Jakie są rodzaje łyżworolek?

Na początku warto wyjaśnić – czy jest różnica między rolkami a łyżworolkami? Pierwotnie druga nazwa określała rodzaj sprzętu, w którym płozy zimowe można było wymieniać na listwy z kółkami. Czyli było to połączenie klasycznych łyżew i rolek. Obecnie tego typu produkty nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Ich wybór ograniczony jest właściwie do artykułów dla dzieci. Jednak dziś, także przed producentów, obie nazwy używane są zamiennie.

Najpopularniejsze na rynku są rolki fitness, nazywane również rekreacyjnymi. To świetny sprzęt przeznaczony do codziennej jazdy, idealny dla dzieci i dorosłych. Rolki fitness zachowują idealny balans pomiędzy komfortem a szybkością. Wybierane są również przez osoby, których celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów i wypracowanie wysportowanej sylwetki.

Kolejnym typem są rolki freestyle i freeride. To modele niezwykle zwrotne, często o wzmocnionej konstrukcji. Rolki freestyle i freeride skierowane są do użytkowników, którzy uwielbiają pokonywanie ostrych zakrętów i łuków, a także wszelkich slalomów. Umożliwiają również wykonywanie różnych trików, a nawet skoków ze schodów czy krawężników. Najbardziej agresywną odmianą są rolki urban, służące do najbardziej zaawansowanych ewolucji i akrobacji na rampach i bankach znajdujących się w skateparkach.

Doświadczeni użytkownicy, którzy stawiają na rozwijanie większych prędkości, wybierają z kolei rolki do jazdy szybkiej. Tego typu modele charakteryzują się wąską budową buta i dużymi kołami. Doskonałe do poruszania się na torach rolkarskich.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolek?

- Reklama -

Ważnym elementem wysokiej klasy rolek dla dorosłych są łożyska. Ich rodzaj określany jest za pomocą standardu ABEC. Wysoka liczba oznacza, że łożysko umożliwi szybką jazdę, ale manewrowanie na takich rolkach jest nieco trudniejsze. Niższe parametry to mniejsze prędkości, ale jednocześnie większa kontrola. Z tego względu początkującym użytkownikom polecane są łożyska ABEC-5 czy ABEC-7.

Następnie przy wyborze rolek warto wziąć pod uwagę rozmiar oraz stopień twardości kółek. Największe prędkości pozwalają rozwijać te o średnicy 90-110 mm. W rolkach freestylowych stosuje się kółka o rozmiarze nawet 125 mm. Takie modele wymagają jednak od użytkownika większej precyzji i bardziej zaawansowanej techniki jazdy. Dlatego dla osób rozpoczynających przygodę z tą dyscypliną właściwe będą kółka o średnicy 76-84 mm.

Poziomy twardości oznaczane są natomiast za pomocą liczby i litery A. Miękkie kółka do rolek (od 74A do 82A) zapewniają komfortową jazdę nawet na większych nierównościach, są jednak znacznie wolniejsze. Twarde (od 84A do 101A) nie wykazują się tak dużym stopniem amortyzacji, za to pozwalają na dużo szybszą jazdę.

Sięgając po rolki, należy uwzględnić także rodzaj zapięcia. Najlepsze modele to te, które wyposażone są w system składający się ze sznurowadeł, rzepów oraz klamer na wysokości kostki. Takie zapięcie gwarantuje, że rolka będzie pewnie trzymać się na nodze, co przełoży się na bezpieczeństwo podczas jazdy. Warto przy tym pamiętać, że stopa ma tendencję do puchnięcia. Dlatego odpowiedni zakres regulacji umożliwi dostosowanie zapięcia w każdym momencie i tym samym zachowanie odpowiedniej swobody.

Wysokiej jakości rolki muszą być wykonane z materiałów, które gwarantują prawidłową cyrkulację powietrza. Liczne otwory wentylacyjne zapobiegają rozwijaniu się bakterii i przykrych zapachów, nawet podczas intensywnej jazdy w letnie dni.

Ile kosztują wysokiej jakości rolki?

Decydując się na zakup rolek warto pamiętać również o dodatkowych akcesoriach. Dobrym pomysłem będzie wybór kasku do skatingu, który ochroni głowę przed obrażeniami w czasie upadku lub kolizji. Wystarczy wspomnieć, że jego użycie redukuje ryzyko urazów głowy o ponad 50%. Oczywiście należy wybierać jedynie wysokiej klasy kaski, oznaczone odpowiednimi certyfikatami (przede wszystkim EN 1078). Niezbędnym dodatkiem, zwłaszcza w czasie nauki jazdy, będą także profesjonalne ochraniacze na łokcie i kolana, dzięki którym drobne wywrotki nie skończą się nawet siniakiem. Nowoczesne modele wykonane są z lekkich i trwałych materiałów, podczas jazdy są praktycznie nieodczuwalne.

Przejdźmy do kwestii finansów. Ceny rolek dla dorosłych wahają się w przedziale 450 zł – 2800 zł. Koszt uzależniony jest od wielu czynników. Wpływa na niego m.in. materiał wykonania czy stopień zaawansowania danego modelu. Warto od razu stawiać na najwyższą jakość i sprzęt od sprawdzonych producentów, którzy gwarantują bezpieczeństwo i trwałość na wiele sezonów. Bladerunner, FILA, K2, Powerslide, Rollerblade, Tempish czy Roces to uznane marki na całym świecie, cenione przez doświadczonych i zawodowych sportowców. Będą doskonałym wyborem także dla osób początkujących.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.