- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Jak wybrać laptopa – instrukcja dla amatorów

Szukasz nowego laptopa? Poniżej kilka podstawowych wskazówek, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie potrzebnego sprzętu.

Smartfon jest przedłużeniem naszej ręki, korzystamy z niego ciągle, dużo za dużo. Ale tuż za nim na podium stoi laptop. Na nim oglądamy filmy, piszemy teksty, maile, płacimy rachunki. Jest to po prostu szybsze niż za pomocą telefonu.

Nadszedł czas na wymianę laptopa? A Ty czujesz się jak dziecko we mgle? Znam doskonale to uczucie. Nie każdy z nas jest specem od sprzętu elektronicznego. Nie każdy też ma wśród znajomych kogoś, kto może mu pomóc.

Poniżej kilka podstawowych wskazówek, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie laptopa.

Na co patrzą amatorzy, ale ważne jest dla każdego

Wielkość ekranu – rozważ, czy laptop będzie służył do oglądania filmów, czy też np. pisania tekstów. W tym drugim przypadku mały ekran to lepsze wyjście, bo laptop zajmuje mniej miejsca i można go łatwo transportować.

Ciężar – kiedyś w końcu covid odpuści i zaczniemy znów jeździć służbowo. Wtedy do łask wrócą małe i lekkie laptopy, idealnie, jeśli do 1 kg.

Wygodne funkcje – tu już szerokie pole możliwości, w zależności od indywidualnych preferencji. Dla niektórych ma znaczenie, czy laptop łatwo wchodzi w interakcję z komórką, dla innych – czy ma nową generację bluetooth, czy wibrującą klawiaturę itd. Pamiętaj, że przyda się też router, taki jak E5576 320, ale to tylko przykład – sky is the limit.

Na czym znają się kumaci i warto ich o to zapytać

Procesor

To serce laptopa, które wpływa na wiele jego innych parametrów. Od jego wyboru zależy cena, moc laptopa, jego wydajność i szybkość działania. Im wyższy, nowszy procesor, tym lepiej.

Karta graficzna

- Reklama -

W jej przypadku najważniejsze parametry to taktowanie rdzenia i pamięć. Za absolutnie minimum pamięci przyjmuje się 2 GB. Może być zintegrowana, dedykowana, mieć różną moc chłodzenia. Wybór karty graficznej mocno różni się dla różnego rodzaju użytkowników. Jeśli laptop ma Ci służyć do pisania i przeglądania Internetu, nie ma ona wielkiego znaczenia. Sprawa ta ma się inaczej, jeśli planujesz grać w wymagające gry lub cieszyć się maksymalną jakością obrazu oglądanych filmów.

Jakość dźwięku

Tu ciężko o jednoznaczny wskaźnik przy zakupie laptopa. Pewne jest, że dźwięk będzie najlepszy w laptopach przeznaczonych do słuchania i tworzenia muzyki oraz do gier. Aby uniknąć rozczarowania, najlepiej opierać wiedzę w tym temacie na opinii znajomych. Warto też przetestować sprzęt na żywo, przed zakupem.

Jeśli wbudowana karta Cię nie satysfakcjonuje, możesz poprawić jej parametry przez dokupienie zewnętrznej karty dźwiękowej i dobrych słuchawek lub głośnika.

Pamięć RAM

To kolejny, ważny parametr dla sprawnego działania laptopa. Obejmuje wszystkie aktualnie włączone i działające programy. Im jest większa, tym szybciej działa sprzęt, tym sprawniej wykonuje operacje. Przy słabej pamięci ram nie wszystkie gry lub programy będą działać w pełni wydajnie.

Przyjmuje się, że powinna ona wynosić minimum 8 GB, nawet dla codziennego używania laptopa.

Dysk twardy

Last not least, ma on również wielkie znaczenie dla pozbawionego frustracji używania laptopa. Służy on do przechowywania danych, głównie zainstalowanych programów, ale często też zdjęć, filmów, gier. To właśnie dobry i szybki dysk twardy, w pakiecie z dużą ilością pamięci ram sprawia, że komputer działa płynnie. Najczęściej zalecany jest dysk SSD.

Mając zebrany ten szkielet zagadnień rusz na poszukiwania. Poszukaj opinii w necie, popytaj znajomych, obsługę w sklepie. Powodzenia w polowaniu na sprzęt idealny!

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.