- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Jak stosować bakterie do oczyszczalni domowej?

- Reklama -

Osad czynny to najważniejszy element każdej przydomowej oczyszczalni. Jest to błona biologiczna lub złoże biologiczne, które powstaje w rozsączalniku. Prościej tłumacząc – kolonia bakterii tlenowych albo beztlenowych żywiących się materią organiczną zawartą w nieczystościach, które pojawiają się w przydomowej oczyszczalni ścieków. Aby wszystko mogło działać prawidłowo, musimy zapewnić bakteriom odpowiednie warunki do rozwoju, by namnażając się, mogły usuwać zawartość alternatywy szamba. A o to przecież tutaj chodzi. Jak i dlaczego powinno stosować się bakterie do oczyszczalni?

Sprzyjające warunki w domowej oczyszczalni

toyota Yaris

Jakie to są sprzyjające warunki? Aby bakterie w zbiorniku mogły namnażać się, a co za tym idzie usuwać ścieki, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwoju.

  • wilgoć

  • ciepło

  • powietrze (lub jego brak zależnie od typu oczyszczalni)

  • materia organiczna

Gdy któraś z wyżej wymienionych kwestii zostanie zaburzona, wówczas istnieje ryzyko, że zamrze kolonia bakteryjna. W tej sytuacji oczyszczalnia przestaje pracować tak, jak powinna i w efekcie zamiera. Gdy już się to wydarzy, jedynym ratunkiem są bakterie, które mogą uratować to zaniedbanie.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Szybki rozruch dzięki preparatom do oczyszczalni

Ścieki są substancją, w której z wiadomych przyczyn jest bardzo dużo bakterii. Jeśli chcemy, by nasza oczyszczalnia zaczęła działać możliwie szybko, wówczas należy użyć dobrej jakości bakterii rozruchowych. Zawierają one kultury bakterii w takiej ilości, by wcześniej wspomniane złoże biologiczne, czyli serce całej konstrukcji, mogło wytworzyć się jak najszybciej, a nasza oczyszczalnia zaczęła pracować.

Dodając bakterie w postaci dobrych preparatów, rozpoczynamy faktyczny proces oczyszczania. Zaniedbanie tego aspektu może prowadzić do mniej efektywnego pracowania oczyszczalni i niedziałania prawidłowo. Mimo tego że już same ścieki mają bakterie, to namnożenie ich do prawidłowej ilości może zająć bardzo długo.

Jak rozpoznać, że oczyszczalnia wymaga dodania bakterii

Choć są osoby, które negują konieczność korzystania z preparatów do oczyszczalni, są sytuacje, które tego wymagają. Zależy nam głównie, by nasza alternatywa dla szamba zawsze pełniła swoją funkcję efektywnie, bez awarii lub przerw w oczyszczaniu. Sytuacją, w której należy sięgnąć po preparat, mogą być np. bardziej natężone domowe porządki. Gdy użyjemy dużej ilości detergentów, które są oparte na mocnej chemii, wówczas warto sięgnąć po bakterie. Kolejnym powodem mogą być warunki atmosferyczne, takie jak opady deszczu lub nagły spadek odczuwalnej temperatury. Przez dostanie się dużej ilości deszczówki do oczyszczalni, ścieki w niej zawarte staną się uboższe i nie będą samoczynnie się oczyszczać. Natomiast w przypadku znacznego spadku temperatury dochodzi do przemarznięcia oczyszczalni. W celu odnowienia kultur bakteryjnych warto sięgnąć po dobrej jakości preparat. Gdy z kolei nastąpi przerwa w dopływie ścieków, gdy nie ma nas długo w domu, również konieczne jest dodanie biopreparatów, aby wszystko na nowo mogło pracować i działać prawidłowo. Dobrze mieć zawsze pod ręką biopreparat, w razie wystąpienia jednej z powyższych sytuacji. Przykładem jest MicroCat® XNL, który wspomaga procesy nitryfikacji i może ten proces aktywować lub utrzymać.

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków – https://ekodren.pl/montaz-przydomowej-oczyszczalni-sciekow/

Jak stosować bakterie do oczyszczalni?

Są różne formy, w których występują preparaty. Mogą to być tabletki, granulki lub proszek. Proszek łatwo rozpuszcza się w nieczystościach, co też wpływa na szybsze rozpoczęcie się procesu oczyszczania. Z kolei bakterie w stałej postaci mogą stale zapewniać i dawkować niewielkie ilości kultur bakteryjnych. Można zaaplikować preparat bezpośrednio do toalety, co jest bardzo częstą metodą. Jednak zawsze przed przystąpieniem do dodania bakterii należy zapoznać się z zaleceniami producenta.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.