- Reklama -

- Reklama -

Jak śmierdziało, tak śmierdzi

- Reklama -

Oczyszczalnia ścieków w Tarnogrodzie już od dłuższego czasu uprzykrza życie mieszkańców nie tylko tej gminy. Przyczyną takiego stanu rzeczy są ścieki odprowadzane przez miejscową przetwórnię. Smród pojawił się na obiekcie, kiedy została włączona przetwórnia. To jest główna przyczyna problemów w funkcjonowaniu oczyszczalni. Jak mówił prezes Zarządu Tarnogrodzkiego Zakładu Komunalnego Ryszard Wlaź, kierowane do spółki pisma i upomnienia zmusiły firmę do inwestycji. Są to niemałe wydatki, bo chodzi o pół miliona złotych. Na razie został zamontowany zbiornik i urządzenia. 

Radny Paweł Dec dopytywał także, jakie są postępy, jeśli chodzi o modernizację tarnogrodzkiej oczyszczalni. – Jak wyglądają sprawy? Czy jest w końcu umowa podpisana o dofinansowanie? Czy może jej nie ma? Jeżeli nie ma, to dlaczego w pierwszym konkursie Tarnogród został odrzucony? – pytał radny. – Jeśli chodzi o oczyszczalnię, wniosek jest w trakcie opracowywania – informował prezes. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Jednak brak odpowiedzi nie satysfakcjonuje radnego. – Ja mam nadzieję, że kompetentna instytucja na najbliższej komisji wyjaśni nam, dlaczego wniosek nie przeszedł, co było przyczyną i jakie były koszty opracowywania pierwszego wniosku, a jakie są koszty opracowywania drugiego wniosku – nie ustępował radny. 

Przypomnijmy, że szansa na modernizację oczyszczalni ścieków w Tarnogrodzie pojawiła się w 2015 roku. Mimo że wszystko było na dobrej drodze, ostatecznie wniosek nie został zakwalifikowany do dofinansowania. W tym miejscu warto też przypomnieć, że oczyszczalnia ścieków w Tarnogrodzie przy ul. Biłgorajskiej o przepustowości 500 (m3/dobę), została oddana do użytku w 1996 roku. Rocznie oczyszczalnia przyjmuje ok. 100 tys. m3 ścieków dostarczanych systemem kanalizacyjnym oraz dowożonych przez samochód asenizacyjny. W ciągu roku w oczyszczalni odbywają się czterokrotne analizy ścieków, pod względem spełnienia parametrów jakościowych, wykonywane przez firmę zewnętrzną. W oczyszczalni zastosowany jest następujący ciąg technologiczny: przepompownia ścieków, piaskownik, dwa reaktory, draimad, staw doczyszczający. Oczyszczone ścieki wpływają do rzeki Złota Nitka. Na terenie oczyszczalni od września 2013 r. funkcjonuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie przyjmowane są w określonych dniach odpady komunalne, które nie podlegają zbiórce powszechnej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.