- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Jak skutecznie można walczyć z łuszczycą?

Gdy zmagasz się z łuszczycą, dobrze wiesz, jak ważne jest postępowanie z zaleceniami lekarza. Wyleczenie tej choroby nie jest możliwe, jednak istnieje wiele metod na łagodzenie objawów i szansy ich reemisji. Walka z łuszczycą to nie tylko odpowiednie leczenie, ale także zmiany codziennych nawyków i stylu życia. Co możesz zrobić, aby pomóc sobie w kontroli i zapobieganiu zaostrzenia się łuszczycy?

- Reklama -

Używaj balsamów nawilżających

Objawy łuszczycy nasilają się, gdy skóra staje się sucha. Można łatwo temu zapobiec, stosując nawilżające kremy i balsamy. Im środek jest bardziej tłusty i gęsty, tym lepiej. Wazelina to stary i sprawdzony preparat, jednak możesz postawić także na środki, które są przeznaczone konkretnie do Twojego schorzenia.

urząd MArszałkowski projekt

Dbaj o swoją skórę

Bądź bardzo ostrożny w stosunku do Twojej skóry. Nigdy nie wybieraj z niej powstałych płatów i łusek, ponieważ taka praktyka pogorszy stan łuszczycy. Musisz także pamiętać o zachowaniu ostrożność w czasie przycinania paznokci. W przypadku skaleczenia możesz doprowadzić do zaostrzenia objawów.

Jeśli się skaleczysz, może to spowodować zaostrzenie objawów. Gdy posiadasz łuszczycę na skórze głowy, możesz złagodzić jej objawy poprzez użycie środków stosowanych miejscowo. Szampon z dziegciem to produkt, który dobrze sprawdza się w tym zastosowaniu. Regularne kąpiele z użyciem środków łagodzących Twój stan, także przyniesie Ci ulgę.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Unikaj suchej oraz zimnej pogody

Niezależna od Ciebie pogoda, niestety może mieć duży wpływ na Twoją łuszczycę. W wielu przypadkach zimny i suchy klimat wzmaga nasilanie się objawów. Natomiast ciepłe temperatury i wilgotne powietrze zazwyczaj sprawiają, że Twój stan się poprawi, choć nie jest to regułą.

Użyj nawilżacza powietrza

Ważne jest, abyś zapewnił swojej skórze odpowiednie nawilżenie na wiele sposobów. Nawilżacz powietrza w Twoim domu może Ci w tym pomóc. Dzięki niemu pozbędziesz się suchego powietrza z Twojej przestrzeni, co może poprawić Twój stan. Zapoznaj się z różnymi rodzajami nawilżaczy i dowiedz się, czy dany model, będzie pomocny w walce z Twoją chorobą.

Unikaj leków, które powodują zaostrzenia choroby

Pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza o wszystkich, zażywanych przez Ciebie lekach, nawet tych bez recepty. Zapytaj, czy stosowanie ich może mieć wpływ na Twoją chorobę. Leki, które wiadomo, że mogą pogorszyć sytuację to:

Lithii carbonas – stosowany w leczeniu psychicznych zaburzeń

Propranolol oraz inne beta-blokery – przepisywane na choroby serca

Chinidyna – lek na nieregularną pracę serca

Jeśli jesteś zmuszony do stosowania któregokolwiek z tych leków, koniecznie zapytaj swojego lekarza o zamienniki. Sięgając po nowe leki, zawsze sprawdzaj ich możliwość do zaostrzenia objawów łuszczycy.

Unikaj zadrapań, skaleczeń oraz zgrubień i infekcji

Gdy zmagasz się z łuszczycą, bardzo ważną kwestią jest unikanie wszelkich, nawet najmniejszych uszkodzeń skóry. Każdy uraz może być przyczyną zaostrzenia się łuszczycy – jest to nazywane „zjawiskiem Koebnera”. Zachowaj dużą ostrożność w czasie golenia się i depilowania. Zrezygnuj ze sportów, którym towarzyszą potencjalne otarcia skóry.

Dowiedz się więcej na https://www.febumed.com.pl/

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.