- Reklama -

- Reklama -

Jak przygotować się na pojawienie się dziecka w domu?

Wieść o pojawieniu się nowego członka rodziny to radosna nowina. Zanim jednak dziecko przyjdzie na świat, należy się odpowiednio przygotować. Mowa tu zarówno o przygotowaniu psychicznym przyszłych rodziców, jak i wyprawce dla niemowlaka i urządzeniu dla niego przestrzeni w domu.

- Reklama -

Przygotowania do narodzin dziecka – wybór ubranek

Przesądne mamy nie kupują ubranek zbyt wcześnie. Zakupu jednak nie powinno się zostawiać na ostatnią chwilę. Warto zabezpieczyć się na wypadek, gdyby dziecko urodziło się wcześniej. Na początek należy kupić kilka ubranek w rozmiarze 56 – 62 cm. Nie powinno się jednak kupować zbyt dużo odzieży dla takiego malucha, ponieważ niemowlęta bardzo szybko rosną. Najlepiej zdecydować się na dobrej jakości bawełniane ubranka, a unikać tworzyw sztucznych.

urząd MArszałkowski projekt

Wiele mam uważa, że śpioszki, które bezpośrednio przylegają do skóry malucha, powinny być białe – wówczas nie zawierają barwników, które mogą uczulać. Ponadto ubranka nie powinny mieć ostrych guzików i szwów. Najłatwiejsze w zakładaniu i najwygodniejsze są kaftaniki na zatrzaski. Jeżeli dziecko urodzi się jesienią-zimą, należy wyposażyć je również w ciepły kombinezon i czapeczkę. Bez względu na porę roku konieczny jest zakup cienkiej czapeczki i skarpetek.

Średnio koszt jednego ubranka dla dziecka to 15 – 30 złotych. Zakup kombinezonu to natomiast wydatek około 100 złotych. Na skompletowanie odzieży dla malucha trzeba przeznaczyć nawet kilkaset złotych.

Więcej w artykule: Ile kosztuje wyprawka dla noworodka,jak przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny? 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Przygotowania do narodzin dziecka – wybór pieluszek

Najczęściej przyszli rodzice decydują się na pieluszki jednorazowe. Należy pamiętać, że w przypadku noworodka powinny być one zmieniane co 2 – 3 godziny. Dlatego też na początek lepiej zrobić nieco większy zapas. Nie wolno oszczędzać na rzadszej zmianie pieluszek, ponieważ mokry materiał może powodować podrażnienia i odparzenia. Paczka pieluch dla niemowlaka 200 sztuk to wydatek około 130 złotych. Niezbędne są również pieluchy tetrowe. Te z kolei kosztują około 20 – 40 złotych za komplet – 10 szt.

Przygotowania do narodzin dziecka – wybór kosmetyków i akcesoriów

W przypadku wyboru kosmetyków dla niemowlaka obowiązuje zasada: im mniej, tym lepiej. Lepiej kupić kilka dobrych jakościowo produktów niż wiele środków niskiej jakości. Na ten cel należy przeznaczyć około 50 – 100 złotych.

Wśród podstawowych akcesoriów niezbędne są:

  • wanienka – około 100 złotych
  • ręczniki – około 60 złotych
  • butelki i smoczki – około 50 złotych
  • fotelik samochodowy – od 500 złotych wzwyż
  • wózek – od 500 złotych wzwyż

Przygotowanie do narodzin dziecka – łóżeczko

Najlepiej zdecydować się na łóżeczko z regulowanym spodem, dzięki czemu nie trzeba będzie schylać się podczas wyjmowania niemowlaka. Niektóre mamy chwalą również możliwość opuszczenia boków – wówczas łóżeczko można przystawić do łóżka, co ułatwia karmienie dziecka w nocy. Koszt zakupu łóżeczka to około 100 – 500 złotych. Do tego należy dokupić materacyk za około 50 – 150 złotych.

Najczęściej niemowlaki śpią w jednym pokoju z rodzicami. Dlatego też urządzanie pokoiku dla malucha można pozostawić na później. Młodzi rodzice będą mieli czas na ocenę, jakie sprzęty i meble są niezbędne. Warto jednak wyposażyć się w lampę nocną, która da ciepłe, rozproszone światło i świetnie sprawdzi się podczas nocnego karmienia. Jest to zakup rzędu około 100 – 200 złotych.

Gdy mamy już wybrane łóżeczko, oraz materac, następną ważną rzeczą dla naszej pociechy, będzie pościel dziecięca, która powinna posiada odpowiednie certyfikaty oraz atesty. Koszt takiej pościeli to kolejne 50-80 zł dla naszego portfela.

Przygotowanie do narodzin dziecka – szkoła rodzenia

Niektóre bezpłatne szkoły rodzenia są finansowane przez NFZ, fundacje lub stowarzyszenia. W przypadku prywatnych szkół należy się liczyć z wydatkiem rzędu 150 – 500 złotych za cykl zajęć.

Jak przygotować się finansowo na narodziny dziecka?

Jeżeli brakuje nam pieniędzy możemy zdecydować się na pożyczkę. Interesującym rozwiązaniem jest to oferowane przez firmę Dziesiątka Finanse. Nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu. Wówczas większą kwotę można rozłożyć na raty, które nie będą stanowiły większego obciążenia dla domowego budżetu.

Red.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Kasawery mówi

    Używac prezerwatyw albo innych srodków anykoncepcyjnych i nie bedzie problemu. Aha no i wogóle nie uprawiac sexu tak jak to czynia starsze matrony. Te uznaja ze swoje juz zrobiły wiec po co sie meczyc. A mężczyznie co zostaje. No cóz jedynie drzwi, którymi trzeba mocniej trzasnac. Hehehehehe

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.