- Reklama -

- Reklama -

Jak można chłodzić dom latem przy pomocy pompy ciepła?

Pompa ciepła może kojarzyć nam się z ogrzewaniem domu, ale doskonale sprawdzi się także latem do jego ochłodzenia. Jeżeli więc aktualnie zastanawiasz się, jakie źródło ogrzewania domu wybrać i wiesz, że na lato chciałbyś zainwestować w klimatyzację, to teraz możesz to wygodnie połączyć. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób pompa ciepła może chłodzić dom latem i dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie.

Dwa warianty chłodzenia domu pompą ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które gwarantuje bardzo komfortowy i tani sposób ogrzewania domu. Jednak latem, gdy na zewnątrz panuje skwar, możemy wykorzystać temperaturę dolnego źródła ciepła pompy do funkcji odwrotnej – ochładzania nieruchomości.

Co do zasady wyróżniamy dwa rodzaje instalacji chłodzących przy pomocy pompy ciepła: aktywne i naturalne (pasywne). W tym pierwszym wariancie stosuje się odwróconą pracę pompy ciepła. Urządzenie działa wówczas w sposób podobny do funkcjonowania znanej każdemu lodówki. Parownik pompy działa wtedy jak skraplacz, a skraplacz – jak parownik. W ten sposób cały obieg ciepła zostaje odwrócony. Przeciwny jest też kierunek włączenia zaworu rozprężającego. Inaczej mówiąc, zmienia się kierunek doprowadzania/wyprowadzania ciepła.

Drugi sposób chłodzenia domu pompą – tzw. chłodzenie pasywne – realizowany jest przy użyciu dolnego źródła ciepła. Jego niższa temperatura w porównaniu z temperaturą panującą na zewnątrz zapewni możliwość taniego chłodzenia wnętrza. Tę metodę wykorzystuje się, mając do dyspozycji wodną lub gruntową pompę ciepła (a także kilka rozwiązań hybrydowych). Z oczywistych powodów z techniki tej nie skorzystamy, posiadając urządzenie typu powietrze-powietrze.

- Reklama -

Czy każda pompa ciepła może chłodzić wnętrze domu?

Pompy ciepła z active cooling zazwyczaj są nieco droższe. Pozwalają jednak przełączać sposób działania urządzenia w bardzo prosty sposób. Jeżeli dysponujemy standardową pompą i mamy wiedzę techniczną, w wielu przypadkach będziemy w stanie samodzielnie dokonać drobnych zmian konstrukcyjnych i programowych.

Bardzo ciekawą alternatywą wydają się być pompy ciepła, które pobierają ciepło i zużywają je nie tylko do klimatyzowania pomieszczenia, ale także do podgrzewania C.W.U. Do schładzania pomieszczenia maszyny te wytwarzają wodę lodową w trybie chłodzenia aktywnego. Obecnie na rynku nie brakuje innowacyjnych technologii, a takie oferuje firma Hewalex. Znacznie poprawiając nasz codzienny komfort, są opłacalnymi inwestycjami długoterminowymi!

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.