- Reklama -

Jak działa drukarka laserowa?

Drukarki laserowe słyną z dobrej wydajności i szybkości działania. Druk laserowy jest nowocześniejszy od atramentowego. Na czym dokładniej polega druk laserowy i co warto dokładnie wiedzieć na temat zasady działania drukarki laserowej? Sprawdźmy.

Działanie drukarki laserowej w uproszczeniu

Zasada działania drukarki laserowej jak nazwa wskazuje opiera się na wykorzystaniu światła lasera. Zasada działania współczesnych drukarek laserowych jest zapożyczona (chociaż nie identyczna) do popularnych niegdyś dużych kserokopiarek.

Podczas druku cząstki tonera (np. HL-L2350DW toner) są umieszczane w odpowiednich miejscach na papierze. Na początku następuje przygotowanie wałka, który jest pokryty światłoczułym materiałem. Następnie następuje naświetlani czego efektem jest utrata ładunku elektrycznego na wałku. Następnie toner jest przenoszony na naświetlone lub nienaświetlone miejsca. Zadanie to jest umożliwione przez odpowiednie elektryzowanie powierzchni ładunkiem. Na konie, gdy druk kończy się powodzeniem wałek jest zobojętniany i czyszczony tak aby był przygotowany do kolejnego druku.

Dlaczego druk laserowy stał się tak popularny?

- Reklama -

Druk laserowy jest nowocześniejszą i szybszą technologią od swojego konkurenta w postaci druku atramentowego. Szybszy wydruk oraz nienaganna jakość w przypadku wydruków monochromatycznych sprawiły, że technologia ta stale zdobywa coraz więcej entuzjastów. Poza tym, mniej problematyczna jest wymiana części zamiennych, gdyż toner (np. Lexmark C3224DW toner) z reguły starcza na dłużej niż przeciętny pojemnik z tuszem. Poza tym, trzeba odnotować, że w przypadku drukarki atramentowej trzeba dbać o w miarę regularne drukowanie tak aby tusz nie zesechł, natomiast z drukarką laserową nie ma tego typu problemów.

Podsumowując, druk laserowy to nowsza i wydajniejsza technologia. Mimo wielu zalet wciąż jednak całkowicie nie wyparła z rynku drukarek atramentowych. Można zaryzykować tezę, że wynika to z faktu, że wiele drukarek atramentowych po prostu dobrze się sprawdza i są bardzo tanie w zakupie. Tak czy inaczej coraz więcej osób przechodzi na druk laserowy.

Źródło zdjęcia: Serghei Starus / Shutterstock.com\

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.