- Reklama -

Jak dbać o bezpieczeństwo w pracy zgodnie z zasadami BHP

Bezpieczeństwo i higiena pracy dotyczy każdego pracownika i pracodawcy. Znajomość odpowiednich zasad i stosowanie się do nich jest bardzo istotne w kontekście dbania o jakość świadczonych usług i troskę o zespół współpracowników. Oczywiście jedne zawody wymagają większej uwagi w doborze środków BHP, inne wymagają mniejszej ilości zabezpieczeń. Niezależnie od tego zakłady pracy powinny przykładać ogromną wagę do wprowadzania tych zasad, poprzez na przykład: stosowanie odzieży ochronnej.

Zasady BHP dla pracowników

Dokładne przepisy dotyczące przestrzegania zasad bezpieczeństwa reguluje Kodeks pracy. Artykuł 221, który reguluje te zasady, nie jest wyczerpujący, dlatego też pracodawcy mogą wprowadzać swoje zasady, byle byłyby równoznaczne z przestrzeganiem bezpieczeństwa. Niezależnie od tego czy miejscem pracy jest budowa, czy sklep – BHP musi być przestrzegane. Każdy pracownik powinien zostać przeszkolony z tych zasad oraz stosować się do nich w miejscu pracy. Powinno się również dbać o stan sprzętów i urządzeń, na których wykonuje się obowiązki i utrzymywać porządek na swoim stanowisku. Stosować się do badań kontrolnych, wstępnych i okresowych oraz ich przestrzegać. W sytuacji, gdy w miejscu pracy zdarzy się wypadek lub istnieje możliwość zagrożenia życia i zdrowia człowieka, należy ostrzec innych współpracowników i poinformować przełożonych. Kolejną ważna kwestią jest współpraca z pracodawcą w zgodzie z zasadami, czyli jeśli szef wymaga zakupu specjalnych ubrań ochronnych, należy znaleźć sklep z odzieżą roboczą i zrobić w nim zakupy.

- Reklama -

Co kupić w sklepie z artykułami BHP?

Sklep z artykułami BHP to miejsce, w którym można nabyć rzeczy niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Takie sklepy można znaleźć zarówno stacjonarnie, w swoim mieście, jak i online, na przykład polskiego producenta Baltic BHP. W takim miejscu można znaleźć wszystko – od gaśnic, apteczek pierwszej pomocy, naklejek oznaczających drogę ewakuacji poprzez odpowiednie stroje. Sklep z odzieżą BHP  jest wyposażony we wszystkie podstawowe artykuły dla pracownika. Tutaj można kupić kombinezony ochronne, obuwie robocze, zabezpieczenia na oczy i uszy, maski przeciwgazowe, stroje przeciwdeszczowe dla osób pracujących na zewnątrz. Sklep z ubraniami roboczymi  jest też pierwszym miejscem, gdzie uda się każdy, kto szuka rękawic roboczych albo butów ochronnych z grubą podeszwą. Takie narzędzia sprawdzą się nie tylko w zakładzie pracy, ale też w trakcie remontu czy renowacji w domu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.