- Reklama -

- Reklama -

Jak cię widzą, tak cię piszą

Zasady dobrego zachowania powinny być wpajane od dziecka.Człowiek kulturalny powinien znać zasady dobrych manier – "savoir vivre" (umieć żyć).

- Reklama -

Znalazłem na strychu książeczkę z 1932 r.(!) o zasadach dobrego zachowania – „Co wypada, a co nie wypada”. Chcemy być kulturalni i z godnością oraz życzliwością traktowani przez innych.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Nie możemy godzić się z przejawami złego zachowania, złych obyczajów czy wręcz chamstwa. Pamiętajmy o szacunku dla drugiego człowieka. Nie możemy łamać ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Wykażmy dobrą wolę i szacunek dla drugiego człowieka.

Reagujmy na niewłaściwe postawy innych w pracy, w domu, na ulicy. Bywało niegdyś, że nieoddanie ukłonu lub pominięcie wyciągniętej na powitanie ręki kończyło się „zmywaniem krwią plamy na honorze”, czyli wezwaniem na pojedynek. Swój surowy i rzetelny kodeks obyczajów i zachowań mieli chłopi czy robotnicy ukazywany wielokrotnie na kartach książek, czy w filmach np. „Chłopi” W. Reymonta czy „Perła w koronie” K. Kutza. Pewna starsza ode mnie (prawie 90-letnia) pani powiedziała: „Pochodzę z prostej rodziny, ale rodzice uczyli mnie tych najprostszych zasad grzecznościowych: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, szanować starszych, nie wstydzić się biedy, ale wstydzić się niechlujstwa i brudu. Rodzice wystrzegali się przekleństw. Powtarzano mi za to: „szanuj innych, a będą szanowali ciebie”.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

*

A oto wskazówki z lektury mojego dzieciństwa:

– nie mów o ojcu jako o swoim „starym” – to brzydkie słowo – naśladowanie Niemców

– pamiętaj, najlepszy przyjaciel to brat lub siostra

– w obcowaniu z osobami starszymi, okazuj im zawsze należną cześć i szacunek

– podziękuj gospodarzom za gościnę

– bądź ostrożny w pożyczaniu pieniędzy lub innych rzeczy wartościowych, a unikniesz niejednej przykrości

– w doborze przyjaciół bądź ostrożny, lecz gdy znajdziesz przyjaciela bądź z nim w szczęściu i nieszczęściu

– nie ten przyjaciel co się chwali, ale ten co prawdę mówi

– nie wysyłaj żadnego anonimu – to jest tchórzostwo, rzecz podła i wstrętna

– w kościele nie rozglądaj się, nie rozmawiaj, nie śmiej się, gdy widzisz znajomych, pozdrów ich w milczeniu skinieniem głowy

– nie noś wisiorków, łańcuszków, bransoletek – to rzecz niemęska, świadcząca o próżności

– dbaj o swoje ciało – powinno odznaczać się nienaganną czystością, by z ust nie było czuć, a włosy były zawsze uczesane

– na ulicy nie patrz w ziemię, nie ściągaj ramion, nie uginaj zbytnio kolan. Gdy przypadkiem kogoś potrącisz przeproś słowem „przepraszam”, nie zaś żargonowym „pardon”

– nie jedz na ulicy, nie śpiewaj, nie wołaj, nie rób uwag o przechodzących osobach

– kłaniając się, patrz w twarz tej osoby i zdejm czapkę z głowy, nie trzymaj rąk w kieszeni!

– idąc ze starszą osobą – idź po jej lewej stronie

– jeśli kupujesz rzeczy do jedzenia, to te które dotknąłeś powinieneś kupić (nie dotykać wszystkiego!)

– przy wejściu do pokoju ukłoń się, przyjm z szacunkiem rękę, gdy ci podają i nie podawaj ręki pierwszy pani lub osobie starszej

– gdy jesteś zaproszony do kogoś, zjaw się punktualnie, nigdy za wcześnie lub później by na ciebie czekano. Odejdź równocześnie z innymi gośćmi

– przywitaj się z gospodynią i gospodarzem, a potem z innymi członkami towarzystwa. Jest zwyczajem całować rękę gospodyni przy powitaniu i pożegnaniu

– przy kichaniu unikaj przekrzywienia twarzy, przytłumiaj ziewanie, czkanie, nie drap się, nie dłub w nosie, w uchu lub w zębach!

– przy rozmowie nie trzymaj rąk w kieszeni, nie opieraj pięści o brodę, nie bębnij palcami po stole, patrz w oczy. Mów krótko i zwięźle. Wyrazy obce wymawiaj poprawnie, unikaj wyrażeń grubiańskich i prostackich!

– nie bierz udziału w robieniu plotek ani w dyskusji nad kwestiami osobistymi, drażliwymi, zwłaszcza co do religii

– nie pytaj po prostu „co?” i nie odpowiadaj „tak” lub „nie” tylko „jak sądzisz?”, „słucham?”, „z przyjemnością”, „chętnie”

– nie przerywaj nikomu w rozmowie, nie mieszaj się do rozmowy innych, nie podsłuchuj ich

– nie szeptaj i nie mów do ucha – rozmawiaj tak, by sąsiedzi mogli słyszeć rozmowę

– nie czytaj podczas jedzenia, nie rozmawiaj, gdy masz usta pełne pokarmu, nie mlaskaj!

– jedząc mięso – trzymaj widelec w lewej ręce, a nóż w prawej. Potrawy podawaj do ust tylko widelcem. Po zjedzeniu potrawy nóż i widelec zostaw na talerzu równolegle przy sobie

– gdy podają kawę lub herbatę, nie dmuchaj w nią, a przy piciu wyjmij łyżeczkę z filiżanki.

I to by było na razie tyle. Jeśli temat ten przypadnie do gustu czytelnikom mogę rozszerzyć go w najbliższych numerach naszego poczytnego pisma.

 

Z poważaniem

Kazimierz Szubiak

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Jaroslaw mówi

    Poprosimy więcej 🙂

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.