- Reklama -

Jagodowo w Bukowej (filmy)

"Jagodowy bór", "Jagodowa pokusa" czy "Jagodowe fantazje" - to tylko niektóre przysmaki z pośród tych, które królowały na stołach w niedzielne popołudnie (21 lipca), podczas imprezy w Bukowej.

Bukowskie Jagodzianki to święto Gminy Biłgoraj, które ma na celu  promowanie  regionu i jego bogactwa kulturalnego. Impreza po raz ósmy zorganizowana została przez Ochotniczą Straż Pożarną, mieszkańców Bukowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju. Zaproszonych gości oraz mieszkańców powitał Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowej Tadeusz Tutka.

– Z racji tego, że Bukowa jak i cała gmina Biłgoraj, jest bogata w lasy, mieszkańcy od zawsze korzystali z tego dobrodziejstwa,  czyli pozyskiwali drewno oraz runo leśne. Na bazie drewna kwitło rzemiosło, wyrabiano: beczki, gonty, łuby, łyżki drewniane, a w lesie zbierano grzyby i jagody. Z tej racji, jak  co roku bukowskie gospodynie przygotowały tradycyjne pierogi z jagodami, bułeczki drożdżowe z jagodami a oprócz tego inne jagodowe przysmaki – mówi dyrektor GOK w Biłgoraju, Celina Skromak.

Wspólnej zabawie przyświecał ogłoszony wcześniej konkurs kulinarny na deser z wykorzystaniem jagód leśnych. Mieszkańcy Bukowej  przygotowali 10 deserów oraz trzy nalewki, które pod uwagę wzięła komisja konkursowa. Pierwsze miejsce zdobyła Iwona Góra, która przygotowała ciasto „Jagodowy Bór” oraz „Nalewkę Leśną”. Drugie miejsce przypadło Izabeli Małek za przygotowanie „Deserków Jagodowych” a trzecie miejsce otrzymała  Katarzyna Myszak za „Sernik Jagodowy z Fruzeliną”.

Impreza została dofinansowana przez Wójta Gminy Biłgoraj oraz Lokalną Grupę Działania Ziemia Biłgorajska. – Cieszy mnie aktywność mieszkańców tej miejscowości oraz dzisiejsza frekfencja, która wskazuje na to, że dużo osób angażuje się w przygotowania „Bukowskich jagodzianek”. Wydarzenie to w piękny sposób integruje całą społeczność lokalną – mówi Wiesław Różyński, Wójt Gminy Biłgoraj.

- Reklama -

Poza występami artystystów lokalnych oraz zaproszonych zespołów, mieszkańcy Bukowej przygotowali stoiska kulinarne oraz rękodzieła, były też pokazy ginących zawodów. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci i młodzieży, animacje, zabawy i konkursy dla najmłodszych prowadziła Grupa Familijka.

 Nawet deszczowa pogoda, nie popsuła mieszkańcom Bukowej i okolic dobrej zabawy. Filmy poniżej:

Imprezę zakończyła wspólna zabawa taneczna pod gwiazdami, podczas której zagrały zespoły: Limit oraz  Mefis. Zaplanowany został również pokaz sztucznych ogni.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.