- Reklama -

„Ja i Król Maciuś Pierwszy”

Michalina Kostek, wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, została laureatką XVII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pn. „Ja i Król Maciuś Pierwszy”. Konkurs organizuje Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku i Urząd Miasta Płock.

 

Tematyka konkursu nawiązuje do postaci małego króla stworzonej przez Janusza Korczaka, polsko-żydowskiego lekarza, pedagoga, pisarza, publicystę i działacza społecznego. Korczak był także teoretykiem i praktykiem wychowania, twórcą oryginalnego systemu pracy z dziećmi, opartego na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz pobudzaniu samowychowania, te właśnie idee przekazał między innymi w książkach skierowanych do dzieci.

 Celem konkursu, w którym mogą uczestniczyć dzieci i młodzież w wieku od 4 do 16 lat, jest umożliwienie wyrażenia odczuć i refleksji nad ideałami Króla Maciusia. Dzieci w swoich pracach plastycznych ukazują postać tego wyjątkowego władcy, jego przygody oraz aktualność głoszonych przez niego idei.

- Reklama -

Jury tegorocznej edycji konkursu – pod przewodnictwem dr Elżbiety Ciesielskiej-Zając, artysty plastyka, historyka  sztuki – wyłoniło grupę laureatów spośród 1573 prac nadesłanych ze 198 placówek.

W poniedziałek, 28 listopada br., odbyło się podsumowanie imprezy, w której praca pięcioletniej Michasi Kostek została wyróżniona w grupie 4-6 lat. To wspaniały sukces dla małej artystki, która swoją przygodę w pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia biłgorajskiego MDK rozpoczęła dopiero w tym roku szkolnym. Dziewczynka uczęszcza na zajęcia prowadzone przez nauczycielkę plastyki Annę Świcę.

Michasia wykonała pracę w technice pasteli suchej. Przedstawiła na niej postać Króla Maciusia i małej dziewczynki. Uśmiechnięty król, ukazany jest jako władca w złotej koronie i czerwonym płaszczu. Jego koleżanka, która niby mała księżniczka nałożyła także koronę, zdaje się zachęcać chłopca do zabawy. Całość kompozycji ujmuje swobodą i pięknem wykorzystanych barw.

Wielkie gratulacje dla małej artystki!

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.