- Reklama -

- Reklama -

Izolatorium w Biłgoraju

W Biłgoraju powstało izolatorium, które jest przeznaczone dla osób, oczekujących na wynik testu potwierdzającego zarażenie koronawirusem bądź dla tych, którzy są zarażeni, ale nie wymagają leczenia w szpitalu. Osoby w izolatoriach będą mieć zapewnioną opiekę medyczną oraz posiłki. Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje NFZ.

Izolatoria powstały w całej Polsce głównie przy szpitalach jednoimiennych lub szpitalach zakaźnych. Decyzję o ich utworzeniu wydał prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Izolatorium, które funkcjonuje w Biłgoraju jest jednym z 8 takich miejsc w województwie lubelskim. Aktualnie w lubelskich izolatoriach przebywa 16 osób.

Izolatoria dzielą się na dwie kategorie: typu A i B.

– Kategoria A jest izolatorium dla tych osób, które są bardzo podejrzane o zakażenie. Pobrana została próbka i jest to rodzaj poczekalni na rozstrzygnięcie wyniku. Znacznie ważniejsze są izolatoria kategorii B, gdzie przebywają pacjenci już ze stwierdzonym wynikiem pozytywnym, ale są albo bez objawów, albo z objawami niewielkimi, które nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

- Reklama -

Wojewodowie poszczególnych województw wskażą placówki, które będą stanowiły izolatoria. Kierowane do nich będą: osoby zakażone koronawirusem o łagodnym przebiegu, nie wymagające hospitalizacji, osoby, u których podejrzewa się zachorowanie, osoby, którym lekarz zalecił izolację w domu, w którym przebywają też osoby najbardziej narażone na zachorowanie, jak starsi lub z obniżoną odpornością oraz osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, jednak nie mogą z innych powodów poddać się jej w swoim miejscu zamieszkania.

To właśnie hotele, hostele, internaty czy akademiki będą przekształcone w izolatoria. Izolowanymi pacjentami będzie opiekował się personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie stan zdrowia pacjenta będzie monitorowany przez pielęgniarkę. Ponadto osoby tam przebywające ma wizytować lekarz. W izolatorium pobierane będą wymazy na obecność koronawirusa. Pacjenci będą mieli zapewniony osobny pokój z łazienką oraz trzy posiłki dziennie. Szacuje się, że dzienny pobyt w izolatorium to koszt ok. 125 zł. Pobyt pacjentów w izolatorium opłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pacjenci mogą być wypuszczeni z izolatorium po dwukrotnym wykonaniu testów diagnostycznych, wskazujących ujemny wynik. Po opuszczeniu pomieszczenie, w których przebywał dany pacjent, będzie generalnie dezynfekowane.

Wyrażam nadzieję, że w środę będziemy mieli zamknięty pełny system izolatoriów, zarówno kategorii A, jak i B na terenie całego województwa lubelskiego, co w znaczny sposób ułatwi funkcjonowanie tych szpitali z oddziałami zakaźnymi – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

J.P.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Pike mówi

    A gdzie jest Mulawa?Drugi po wojewodzie i tak nas potraktowali.Dzięki Michał.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.