- Reklama -

IX Ogólnopolska Konferencja Rolnicza (audio)

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu Pierwszym zorganizowała już po raz kolejny ogólnopolską konferencję ekologiczną, która odbyła się w dniach 14-15 lutego 2020 roku. Konferencję objął patronatem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pierwszego dnia konferencji odbyło się seminarium dla sadowników ekologicznych. Zostały tego dnia poruszone m.in. następujące tematy: „Strategie ochrony upraw sadowniczych”, „Skuteczne zwalczanie szkodników w sadach” czy „Zasady nawożenia dolistnego, doglebowego, fertygacja, niedobory składników pokarmowych”.

15 lutego w sobotę, konferencję ekologiczną rozpoczęto mszą świętą w kaplicy pw. św. Stanisława Kostki, którą sprawowano w intencji rolników ekologicznych. Następnie miało miejsce uroczyste otwarcie konferencji, które zaprezentował, w imieniu prezesa Bogusława Bednarza i prezesa Mariusza Kuśmierka – Marcin Fujarowicz, prezes GP BIO-FOOD ROZTOCZE.  Mottem tegorocznej konferencji było hasło: „Quo Vadis Ekologio – trendy, szanse, zagrożenia”. Odpowiedzią na to pytanie były treści merytoryczne wygłaszane przez poszczególnych prelegentów konferencji. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, w którym kierunku idziemy, ponieważ każdego roku na konferencji ekologicznej stale zadawane jest to samo pytanie. Celem tego spotkania było podsumowanie sezonu i zastanowienie się co nas czeka w najbliższej przyszłości. Konferencję poprowadził Stanisław Jamrozik z Działu Surowcowego firmy Bioconcept-Gardenia oraz dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (nagranie audio poniżej):

Podczas konferencji zostały poruszone między innymi takie tematy jak: „Pożyteczne mikroorganizmy szansą na poprawę jakości plonów i żyzności gleby”, „Uprawa malin na deser i do przetwórstwa”, „Problemy i sukcesy w uprawie truskawek ekologicznych”, „Precyzyjne diagnozowanie chorób i określanie potrzeb nawozowych” czy „Nowe rozwiązania ekologicznej ochronie warzyw i owoców”, a także „Wpływ zapylenia na plon. Pożyteczne nicienie w technologii uprawy truskawek”.

Aby tradycji stała się zadość, również i na tegorocznej konferencji ekologicznej została przekazana  główna nagroda „Szabla Wołodyjowskiego 2019”. Odznaczenie otrzymał Sebastian Drapała, za zabranie 33 ton truskawek z hektara. Tajemnicą sukcesu tak wysokiego plonowania było m.in. dobrze przygotowane podłoże, fachowe doradztwo czy zastosowanie w odpowiednim momencie nawozów.

Na IX Ogólnopolską Konferencję Ekologiczną przybyli m.in. wykładowcy, dostawy, rolnicy, burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Rolniczego Zbigniew Wlaź, przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Biłgoraju Elżbieta Balicka i Mariusz Gut, Zbigniew Bagniak z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Organizatorami spotkania były grupy producentów BIO-FOOD ROZTOCZE oraz Bioconcept-Gardenia. Partnerem konferencji była Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego, zaś honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Reklama -

W miejscu konferencji swoje stanowiska miały odpowiednie firmy, z przedstawicielami których uczestnicy mogli porozmawiać. Dodatkowo była możliwość posmakowania soków z ekologicznych owoców, a także zapoznanie się z ofertą na środki ochrony roślin. Ponadto uczestnicy byli zachęcani do nabycia sadzonek malin w promocyjnych cenach.

O biologicznych i biotechnicznych środkach ochrony roślin mówił Krzysztof Jędrzejowski, przedstawiciel firmy Biocont (nagranie audio poniżej):

Konferencję zakończyła dyskusja oraz konkurs z nagrodami.

J.P.

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Jan mówi

    Rozumiem że pomocą burmistrza Deca dla rolników, jest podwyżka podatku rolnego o 11%?

  2. Ja mówi

    33 ton truskawki z hektara? To już nie jest ekologia tylko nawozologia….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.