Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Inwestycje w szpital

- Reklama -

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radny Antoni Iskra zwrócił uwagę na wizerunek biłgorajskiego szpitala. Przypomniał, że razem w miastem w kolejnym roku powiat biłgorajski chce wyremontować ul. Dra Pojaska. Piękna ulica, a otoczenie nie zachwyca. Chodzi konkretnie o ogrodzenie szpitala. Od strony dra Pojaska oraz Marii Curie-Skłodowskiej jest ogrodzenie w fatalnym stanie. Nie są to duże pieniądze, aby z dwóch stron wykonać ogrodzenie na przyzwoitym poziomie  mówił. Zauważył, że uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zrobili ładnie ogrodzenie od ul. Armii Kraków. W niektórych miejscach elementy te nadają się tylko do usunięcia skomentował. Dodatkowo pytał, jak wyglądają plany spółki Arion wobec budynku po dawnym laboratorium. On niszczeje. Jeszcze trochę i trzeba będzie go rozebrać. Jest on ładny i dodaje smaczku tej części posesji  dodał.

Odpowiedzi radnemu udzielił Włodzimierz Kaczmara. Rzeczywiście to ogrodzenie nie wygląda najlepiej. Na pewno podejmę współpracę ze szkołą, aby sukcesywnie realizować poprawę wyglądu ogrodzenia, bo to na pewno świadczy o szpitalu mówił. Wyjaśnił, że są również plany modernizacji budynku byłego laboratorium. W budynku tym planujemy urządzić Poradnię Zdrowia Psychicznego i Poradnię Alkoholową. Obecnie mieszczą się w budynku sanepidu, jednak trzeba je przenieść ze względu na zły stan techniczny tamtych obiektów mówił. Dodał, że obecnie trwają uzgodnienia projektowe i funkcjonalne, aby ten budynek odpowiednio przygotować.

Mulawa wybory do 05.04.2024

 Przypomnijmy. Jeden z naszych czytelników miał pomysł, aby w budynku po byłym laboratorium stworzyć Izbę Pamięci dra Pojaska. Biłgorajski szpital to jedna z najstarszych instytucji w mieście. W styczniu 1920 roku oddano do użytku niewielki Państwowy Szpital Epidemiologiczny. Dwa lata później powstał społeczny komitet budowy szpitala w Biłgoraju. W 1934 roku stanowisko dyrektora objął dr Stanisław Pojasek, funkcję tę pełnił przez 32 lata, zyskując szacunek i zaufanie pacjentów. Dr Pojasek położył wielkie zasługi dla rozwoju ochrony zdrowia w powiecie biłgorajskim. Dzięki jego staraniom w 1936 roku oddano do użytku nowy pawilon szpitalny na 40 łóżek, umieszczając w nim oddział internistyczny i nowo utworzony oddział zakaźny. W 1950 roku oddano do użytku m.in. nową salę operacyjną, a w roku 1962 pawilon chorób zakaźnych.

 Mieszkaniec Biłgoraja twierdził, że doskonałym rozwiązaniem byłoby utworzenie izby pamięci wybitnego lekarza. Jego zdaniem, na ten cel można byłoby wykorzystać budynek po dawnym laboratorium. Czytelnik twierdzi, że obiekt ten nie jest wykorzystywany przez szpital. Stoi i niszczeje.

Władze spółki Arion nie mają jednak w planach tworzenia Izby Pamięci dra Stanisława Pojaska w szpitalu. Na terenie szpitala znajdują się: pomnik upamiętniający osobę doktora, dąb pamięci doktora, tablica pamiątkowa oraz informacja o dokonaniach doktora i galeria zdjęć doktora i szpitala z czasów, w których żył, na stronie internetowej szpitala.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.