Automax

Inwestycje w gminie Łukowa

Radni gminy Łukowa zatwierdzili budżet na 2018 rok. Wśród inwestycji zapisanych w planie wydatków na ten rok jest kilka milionowych zadań. Największym i najważniejszym zadaniem tutejszego samorządu będzie montaż kolektorów słonecznych i pieców na biomasę w domach mieszkańców. – Zakres tej inwestycji to zamontowanie 685 kompletnych instalacji solarnych do podgrzewania ciepłej wody i 82 kotłów opalanych biomasą – peletem lub drewnem do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Całkowita wartość projektu według kosztorysów inwestorskich wynosi 8 mln 768 tys. zł, w tym 6 mln 735 tys. zł dotacji unijnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałe środki to wpłaty zainteresowanych osób i środki budżetu gminy. Inwestycja realizowana będzie w cyklu dwuletnim z terminem końcowym 30 września 2019 roku – wyjaśnia wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra. 
Ważnym zadaniem dla samorządu będzie także budowa kanalizacji sanitarnej w Pisklakach. Łączny jej koszt to 2 mln 386 tys. zł. Na kwotę tę składa się 1,5 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, wkład własny mieszkańców (72 tys. zł) i środki z budżetu gminy. Inwestycja rozpoczęła się w lipcu 2017 roku. Zadanie obejmuje skanalizowanie całej miejscowości z przetłoczeniem ścieków do istniejącej oczyszczalni w Chmielku. 
Kolejne zadanie, z którego realizacją zmierzy się samorząd gminy Łukowa, to budowa chodnika przy drodze gminnej w Łukowej III. Budowa będzie przebiegać dwuetapowo. Najpierw powstanie 540 m nowej ścieżki dla pieszych sfinansowanej ze środków własnych i rady sołeckiej (łącznie 180 tys. zł). W drugim etapie powstanie 850 m chodnika, którego przewidywany koszt to 280 tys. zł. 127 tys. zł będzie pochodzić z projektu grantowego LGD Ziemia Biłgorajska, reszta z budżetu gminy.
W planach samorządu jest także modernizacja drogi gminnej Podsośnina – Chmielek, przebudowa dróg gminnych w Kolonii Łukowa i modernizacja dróg powiatowych na terenie gminy.
Oprócz inwestycji w infrastrukturę drogową w planach gminy jest modernizacja elewacji budynku Gimnazjum w Łukowej (malowanie okien, elewacji i wymiana orynnowania), modernizacja placów zabaw przy Szkole Podstawowej w Łukowej i Chmielku oraz montaż siłowni zewnętrznej w ramach programu rządowego "Otwarte Strefy Aktywności".

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.