- Reklama -

Inwestycje ucieszą mieszkańców

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Biłgoraj radni dokonali zmian w budżecie. Wynikają one z planowanych inwestycji. Wielu mieszkańców to zadowoli, bo wynika to z interpelacji i wniosków składanych przez radnych mówił na wstępie burmistrz Janusz Rosłan. Wyjaśnił, że trzeba zwiększyć kwotę z przeznaczeniem na odszkodowania, na wykup nieruchomości, gdyż wszystkie środki, które zostały zapisane 950 tys. zł wydatkowane zostały na wykup gruntów pod budowę ul. Nowakowskiego. Kwotę zwiększono o 200 tys. zł. Jeśli wpłynie do urzędu dużo wniosków o wykup pod drogi publiczne, kwota ta i tak możne się okazać zbyt mała tłumaczył burmistrz. 

 Do zadań inwestycyjnych włączona ma być budowa łącznika między ulicą Bagienną a obwodnicą północną. Wniosek był zgłaszany podczas poprzedniej kadencji. Na wielu ulicach wybudowane zostanie oświetlenie. W większości jest to związane z budową nowego zasilania realizowanego przez PGE. Oświetlenie zostanie wybudowane na ul. Ogrodowej od plebani do ulicy Kościuszki (28 tys. zł); Komorowskiego (48 tys. zł); Sitarskiej, Wąskiej i Pogodnej (72 tys. zł); Poprzecznej, Miłosza, Kolberga. Ponadto samorząd chce zakupić cztery wiaty przystankowe takie same jak te, które ustawione są już w mieście. Ich koszt to 55 tys. zł. 30 tys. zł zostało przeznaczone na dotację dla Grupy Folklorystycznej „Pokolenia”.

- Reklama -

150 tys. zł zabezpieczono na budowę drogi wewnętrznej przy bloku Nadstawna 12. Planowane jest również dokończenie budowy klimatyzacji w budynku Urzędu Miasta. Proboszcz parafii pw. WMNP w Biłgoraju zwrócił się z prośbą o dotację na remont elewacji tego zabytkowego kościoła. Na ten cel przeznaczono 150 tys. zł. Wartość całej inwestycji to blisko 900 tys. Remontowana będzie ul. Dąbrowskiego w Biłgoraju od ul. Kościuszki do ul. Sikorskiego. Na ten cel jako pomoc rzeczową dla powiatu biłgorajskiego przeznaczono 450 tys. zł. Zabezpieczono środki na opracowanie dokumentacji technicznej ul. Kwiatowej. 30 tys. zł przeznaczono na opracowanie dokumentacji technicznej ul. Partyzantów. Na czyszczenie rowów melioracyjnych zabezpieczono 50 tys. zł.  Nawet jak dobrze zaprojektowaliśmy odwodnienie ulic, to jeśli rowy nie są czyszczone, nie spełniają funkcji, a spółki wodne nie mają pieniędzy tłumaczył burmistrz Janusz Rosłan. Dodał, że prędzej czy później trzeba będzie wykonać to zadanie.

 Będą również inwestycje w sport i rekreację. Na os. Piaski wybudowany zostanie plac zabaw za 150 tys. zł. Rozważaliśmy różne lokalizacje, jednak, biorąc pod uwagę mapę miasta, najdalej do placów zabaw mają dzieci z osiedla Pisaki  tłumaczył burmistrz. Przeznaczono środki finansowe na pomoc powiatowi biłgorajskiemu w budowie boiska przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących przy ul. Przemysłowej. Warunkiem będzie to, aby było ono ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców Biłgoraja  mówił włodarz.

100 tys. zł przeznaczono na zagospodarowanie biłgorajskich rond. Biłgoraj z sit słynie. I to właśnie sita będą witały mieszkańców na rondzie przy ul. Tarnogrodzkiej w Biłgoraju. Wokół pozostałych rond nasadzona zostanie zieleń.

 Radny Mirosław Lipiński wnioskował, aby zabezpieczyć również pieniądze na inne inwestycje. Cieszą inwestycje upiększające miasto jak również budowa oświetlenia ulicznego czy budowa placów zabaw. Nie popadajmy w zachwyt. Proponuję zajrzeć do części miasta, gdzie sytuacja jest niekomfortowa i mieszkańcy borykają się z wieloma problemami mówił radny. Przypominał, że mieszkańcy ulicy Parkowej od ponad sześćdziesięciu lat czekają na budowę utwardzonej nawierzchni. Przez cały ten czas jeżdżą po dziurawej i wąskiej drodze gruntowej. Droga ta nie zawsze bywa przejezdna. Gdy były roztopy, mieszkańcy przez kilka dni nie mogli dojechać do swych posesji. Mówił, że ul. Korczaka istnieje tylko na papierze, a fizycznie w terenie nie ma przejazdu do zamieszkałych budynków. Nie ma co oczekiwać, że problem sam się rozwiąże. Proszę o wniesienie do budżetu wykonania dokumentacji technicznej ciągu ulic Parkowa Makowa za kwotę 100 tys. zł. O 100 tys. zł proponuję zmniejszyć „Rezerwę ogólną”, z obecnie zapisanej kwoty 810 tys. zł proponuję zdjąć 100 i pozostawiać 710 tys. zł proponował.

 Radca prawny Urzędu Miasta przypomniał radnemu, że do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie autopoprawki może składać tylko burmistrz. Janusz Rosłan stwierdził, że argumenty są słuszne, jednak autopoprawki nie wnosi.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.