Mulawa wybory samorządowe 2024

- Reklama -

- Reklama -

Inwazja ślimaków w Obszy. Zjadają tytoń i maliny

Już od wczesnej wiosny w całym kraju panuje pogoda z umiarkowaną temperaturą i wilgotnością. Sprzyja to niestety rozwojowi i aktywności ślimaków. Rolnicy i ogrodnicy z powiatu biłgorajskiego odczuwają negatywne skutki ich obecności. Ślimaki zjadają im maliny i tytoń, powodując straty w gospodarstwach rolnych.

- Reklama -

To najbardziej inwazyjny gatunek

Głównym problemem w uprawach rolników jest ślimak luzytański, który został zaliczony do stu najbardziej inwazyjnych gatunków w Europie. Niestety zadomowił się on na przestrzeni lat w Polsce, a jego liczebność stale i gwałtownie rośnie. Ślimaki są wszystkożerne, lecz warto zwrócić uwagę, że ten gatunek jest również kanibalem. Próba pozbycia się tego gatunku za pomocą rozgniecenia, nadepnięcia czy szpadla spowoduje jedynie, że reszta przyjdzie w większej ilości posilić się tym, co po nim zostało.

 

W gminie Obsza ślimaki zjadają maliny i tytoń

Jestem załamana ilością ślimaków w moim ogrodzie i polu. Jest ich coraz więcej pomimo tego, że chodzę i je zbieram. Wiosną br. wieczorami
zbierałam ich, aż po 500 sztuk. Mam wrażenie, że pomimo tego jest ich jeszcze więcej! W tym tygodniu zebrałam prawie całe 10 litrowe wiadro. Mamy spory problem w gminie Obsza, ponieważ ślimaki zjadają wszystko, począwszy od ogrodów warzywnych po malinę czy tytoń. Zaobserwowałam, że grupowo wspinają się na krzaki malin i wyjadają owoce. W tytoniu ślimaków było mnóstwo. Wybierały rzędy od miedzy i zjadały młode liście – mówi Dominika, plantatorka malin z gminy Obsza.

Domowe sposoby na pozbycie się ślimaków:

1. Posyp ślimaka solą. Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się ślimaków z upraw jest posypanie ich zwykłą solą kuchenną. Jest to jednak sposób czasochłonny, ponieważ musimy poświęcić czas w tracie okresu ich żerowania, czyli najlepiej o wschodzie lub zachodzie słońca. Znajdujemy szkodnika i posypujemy go solą.
2. Wkop pojemnik w ziemię lub go na niej postaw i nalej do niego piwa. Ślimaki przyciągnie zapach trunku, po czym tam wpadną i już się nie wydostaną.
3. Przygotuj warzywną pułapkę.  Jednym z najprostszym sposobów jest zwabienie ślimaków w jedno miejsce za pomocą np. owoców lub położenia na mokrą glebę szmat czy desek, pod którymi spróbują się schować. Gdy tam wejdą, wystarczy je jedynie wyzbierać.
4. Zadbaj o porządek. Należy regularnie kosić trawę, wyrywać chwasty a w szczególności pokrzywy, sprzątać gałęzie i inne rośliny, które stanowią schronienie dla ślimaków bez skorupy.
5. Otocz rośliny barierą. Dobrą barierą przeciw ślimakom jest rozsypanie wokół roślin, które chcemy zabezpieczyć, skorupek jajek, pyłu z kominka czy pieca, trocin, lub drobnych kamyczków. Dzięki temu ślimaki nie będą w stanie przedostać się przez taką barierę.
red

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Marek mówi

    Kupcie sobie kaczki – biegus indyjski. Zje wszystkie ślimaki i po problemie. U mnie 4 sztuki działają bardzo efektywnie

  2. Adrian ten od Krowiarki mówi

    Nałóg zakąszają malinami.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.