-Za oknem prawie wiosna, ale wciąż mamy astronomiczną zimę. To właśnie ta pora roku, i wszystko co się z nią kojarzy, stało się inspiracją do stworzenia przepięknych obrazów. Stąd też tegoroczna ekspozycja zatytułowana została „Zimowe Opowieści”. Autorami prac są dzieci z trzech grup Tęczowej Malarni w wieku od 6 do 14 lat - mówi Anna Świca, opiekun artystyczny grupy.
Na ścianach galerii „Pierwsze Piętro” pojawiło się 40 obrazów.
-Pomimo, iż wystawa ma charakter monotematyczny, oglądający nie będą się nudzić. Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona, ich prace są autentyczne, pełne fantazji, swobody i różnorodności w kreowaniu rzeczywistości. Na obrazach obaczymy dziecięce zabawy - uprawianie sportów, lepienie bałwanów, spacery z pupilami. Jeszcze inne przedstawiają chowające się przed zimnem i mrozem zwierzęta - szukające schronienia lisy, siedzące na ośnieżonych płotach koty, oglądające świat konie, a nawet niedźwiedzie polarne na bryłach lodu. Są też przepiękne obrazy ptaków – sunąca majestatycznie nad miastem czarno-biała sroka, lecące stado dzikich gęsi, siedzące na gałęziach jarzębiny szczygły, poszukujące jedzenia w karmnikach sikorki - relacjonuje Anna ŚwicaTemat zimy, i niejako dziecięca opowieść o niej, został przedstawiony różnymi środkami i technikami plastycznymi. Wykonując obrazy dzieci użyły do ich realizacji farb akrylowych, pasteli suchych i olejnych, czarnych i białych flamastrów. Każdy decydował i wybierał ulubione techniki, dowolnie mieszając je tak, aby powstał ciekawy artystycznie obraz. W pracach widać nieograniczoną wyobraźnię i zabawę całą gamą barw. Niech nikogo zatem nie zdziwi, że śnieg nie zawsze jest biały, a zima może być kolorowa. Dzięki zastosowaniu lampy UV ekspozycja zyskała tajemniczy i zaskakujący wygląd, gdyż niektóre elementy w kolorze białym stawały się świetlistym błękitem.
Podsumowali dotychczasową działalność
Wernisaż wystawy „Zimowe Opowieści” był swoistym podsumowaniem działalności pracowni i jej najmłodszych uczestników. Jako że w bieżącym roku obchodzimy Jubileusz 35 lecia powstania Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, w podziękowaniu za twórczy wysiłek, za udział i sukcesy w licznych konkursach plastycznych, wszyscy mali artyści otrzymali pamiątkowe kubki, i z pewnością będzie to dla nich wyjątkowa pamiątka. Nie zabrakło też podziękowań dla rodziców. To dzięki ich poświęceniu dzieci uczęszczające na zajęcia plastyczne mogą rozwijać swoje zainteresowania i talenty.
Uroczystość uświetnił występ Wiktorii Tuckiej - wokalistki Studia Wokalnego „Canto”. Opiekunem artystycznym Wiktorii jest Kornelia Rudy. W jej wykonaniu usłyszeliśmy piosenkę „Udało prawie się”. Dopełnieniem wystawy jest prezentacja prac w wersji on-line. Można ją zobaczyć na stronie MDK i Facebooku placówki. Wystawę w galerii MDK można oglądać do 1 marca br.
-Serdecznie zapraszamy! - przekazuje Anna M. Świca
Komentarze (0)