Powrót zapomnianej choroby
Krztusiec, nazywany także kokluszem, to groźna choroba zakaźna, która w 2024 r. uderzyła znacznie silniej niż w latach poprzednich. Według danych opublikowanych przez Państwowy Zakład Higieny zachorowalność na krztusiec w Polsce jest obecnie prawie 20-krotnie większa niż jeszcze rok temu. Koklusz stanowi szczególne zagrożenie dla niemowląt i małych dzieci, u których zachorowanie może skutkować poważnymi powikłaniami, takimi jak zapalenie płuc, bezdech, drgawki czy encefalopatia. W tym roku w Polsce z powodu krztuśca w czerwcu zmarł noworodek.Ta zakaźna bakteryjna choroba dróg oddechowych wywoływana przez bakterię bordetella pertussis, nazywana pałeczką krztuśca, przypomina zapalenie oskrzeli z przewlekłym napadowym kaszlem. Jest to jedna z najbardziej zakaźnych chorób układu oddechowego. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez kaszel czy kichnięcie, a jeden chory może zarazić nawet do 17 osób.
Pierwsze tygodnie zakażenia przypominają inne infekcje górnych dróg oddechowych i przeziębienia. Chory ma katar, suchy kaszel, zapalenie gardła oraz stany podgorączkowe. Później kaszel przybiera przewlekłą postać i staje się uporczywy i napadowy. Leczenie krztuśca polega na antybiotykoterapii połączonej z leczeniem objawowym łagodzącym kaszel, zmniejszającym wymioty oraz uspokajającym dziecko. W zwalczaniu bakterii bordetella pertussis najskuteczniejsze są antybiotyki makrolidowe, do których zaliczamy: azytromycynę, klarytromycynę, erytromycynę, roksytromycynę oraz rowamycynę.
- Podczas choroby ważne jest stosowanie zasady: jeśli jesteś chory pozostań w domu - podkreśla Grzegorz Dubiel, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju.
Liczby nie kłamią
Jak wynika z danych przekazanych nam przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Biłgoraju, tendencja na Ziemi Biłgorajskiej jest niebezpiecznie wzrostowa: w 2021 roku PSSE w Biłgoraju zarejestrowała jedno zachorowanie na krztusiec, w 2022 r. też jedno, w 2023 r. już sześć zachorowań, natomiast w 2024 r., do 16 grudnia, zarejestrowano 38 zachorowań, z czego 27 zgłoszonych przypadków dotyczy dzieci do 18 r. życia i 11 osób dorosłych.Trzeba zaznaczyć, że są to tylko dane dotyczące wykrytych przypadków, liczba tych niezgłoszonych do sanepidu może być równie duża. Test na krztusiec nie jest refundowany, trzeba zapłacić z własnej kieszeni.
- Obowiązkiem lekarzy jest zgłoszenie zachorowania do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, powyższe zachorowania zostały zgłoszone przez lekarzy rodzinnych lub szpital na podstawie objawów lub badań przeciwciał - wyjaśnia Grzegorz Dubiel, dyrektor biłgorajskiego Sanepidu.
Dane z powiatu biłgorajskiego wpisują się w ogólnopolski trend.
- Wzrost zachorowań w naszym powiecie obserwuje się od drugiego półrocza bieżącego roku (od lipca). W Polsce również obserwuje się duży wzrost zachorowań - zauważa Dubiel. W okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2023 r. były 792 zachorowania, natomiast od 1 stycznia do 30 listopada br. odnotowano już 28.490 zachorowań.
Biłgorajski sanepid podkreśla, że przyczyną wzrostu zachorowań na krztusiec może być wzmożona migracja, jak również wygasanie odporności poszczepiennej w grupie osób dorosłych.
- Z upływem czasu od ostatniego szczepienia poziom przeciwciał ochronnych się obniża. Może także wynikać z cykliczności występowania epidemicznych zachorowań na krztusiec, co trzy - pięć lat - wyjaśnia szef biłgorajskiego sanepidu.
Spadek szczepień, wzrost zachorowań
Lekarze podkreślają też, że rozprzestrzenianie się krztuśca związane jest głównie ze słabą wyszczepialnością społeczeństwa i odmowami przyjęcia szczepionki.
- Szczepienia ochronne są jedyną formą uniknięcia zachorowania na krztusiec - podkreśla Dubiel.
Zachorowania na krztusiec w Polsce
(.....) Więcej o tej niebezpiecznej chorobie, szczepieniach oraz danych dotyczących Ziemi Biłgorajskiej przeczytacie w aktualnym papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Nasz tygodnik dostępny w wybranych sklepach i punktach prasowych na terenie powiatu oraz na eprasa.pl
Komentarze (0)