W środę 18 grudnia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło się spotkanie poruszające problematykę wścieklizny, choroby, której ogniska wciąż są wykrywane na terenie Lubelszczyzny. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz oraz eksperci z zakresu weterynarii i zdrowia publicznego.
W trakcie spotkania omawiano sytuację epidemiologiczną, prognozy na przyszłość oraz działania, które należy podjąć w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego. Wścieklizna jako śmiertelna choroba odzwierzęca, dotyka wszystkich zwierząt stałocieplnych oraz ludzi. Głównym nosicielem wirusa w Polsce jest lis. Do zakażenia człowieka dochodzi w konsekwencji pogryzienia przez chore zwierzę.
Podczas spotkania wybrzmiało znaczenie edukacji społecznej na temat wścieklizny, jej objawów oraz sposobów zapobiegania zakażeniom, w tym szczepień. A skoro o symptomach mowa. Do kluczowych objawów wścieklizny należy agresja i pobudzenie, co stanowi niemal dosłowne odzwierciedlenie nazwy choroby. Wścieklizna bywa określana mianem wodowstrętu, ponieważ na widok wody u osoby zakażonej pojawiają się mimowolne skurcze mięśni.
Przedstawiciele władz oraz eksperci stwierdzili jednomyślnie, że: kluczowe jest współdziałanie różnych instytucji w celu skutecznej walki z tą groźną chorobą oraz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.