reklama

Wiceprezes IPN przyjechał na Ziemię Biłgorajską. Kogo i co odwiedził? (foto)

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: powiat biłgorajski

Wiceprezes IPN przyjechał na Ziemię Biłgorajską. Kogo i co odwiedził? (foto) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

foto powiat biłgorajski

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje biłgorajskieW powiecie biłgorajskim gościł dziś Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN Karola Nawrockiego. Zarówno goście jak i gospodarze podkreślają, że wizyta miała czysto służbowy charakter. Chodzi o ważne muzeum.
reklama

Delegacja Instytutu Pamięci Narodowej gości w powiecie Biłgorajski. Na zaproszenie starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlip, delegacja, w skład której wchodzą zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN dr Adam Pleskaczyński i dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr Sebastian Pilarski odwiedzili Szarajówkę i Osuchy w gminie Biłgoraj.

 

Delegacja IPN na Ziemi Biłgorajskiej

 

Przedstawiciele powiatu biłgorajskiego przekazali, że goście odwiedzili miejsca o szczególnym znaczeniu dla naszej narodowej pamięci i tożsamości. W 82. rocznicę tragicznych wydarzeń złożyli kwiaty przy pomniku poświęconym pomordowanym mieszkańcom Szarajówki. 18 maja 1943 roku wieś za współpracę z polskimi podziemiem niepodległościowym została brutalnie spacyfikowana przez żandarmerię niemiecką i ukraińskich kolaborantów. Okupanci żywcem spalili 59 osób, a 9 osób rozstrzelali. Cała wieś została doszczętnie spalona.
Delegacja IPN mogła zapoznać się z tragiczną historią wsi, spotkać z władzami gminy Łukowa oraz przedstawicielami sołectwa Szarajówka. Odwiedzić miejsce niemiecko - ukraińskiej zbrodni oraz uczcić ofiary.

reklama

 

Odwiedzili Osuchy


Głównym punktem wizyty były odwiedziny Osuch. Delegacja IPN i władz powiatu złożyła kwiaty pod pomnikiem na osuchowskim cmentarzu, odwiedzili Dom Pamięci oraz powstające Muzeum Partyzantów polskich Osuchy 44. Była to okazja by przybliżyć historię największej bitwy partyzanckiej w okupowanej Polsce, przypomnieć sylwetę Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz ich ofiarę. Przedstawić przebieg i znaczenie bitwy oraz wagę powstającego muzeum. Goście odwiedzili także Krzywa Górkę, miejsce przebicia się przez niemiecki pierścień okrążenia żołnierzy Józefa Steglińskiego, ps. "Cord". Mogli zapoznać się także z otoczeniem cmentarza i powstającego muzeum, miejscami walk i szlakami historyczno - przyrodniczymi.
- Bardzo nam zależy by nawiązać realną współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej w zakresie merytorycznym. Liczymy na pomoc IPN w kwestii organizacji wystaw w muzeum i kwestii prawdy historycznej. Chcemy także przedstawić powstające muzeum w kontekście historyczno - przyrodniczym naszego regionu, działań II wojny światowej na Ziemi Biłgorajskiej i w całym regionie oraz ofiary jaka przez naszych przodków na tej ziemi została złożona - podkreśla Andrzej Szarlip.

reklama

 

Zastępca prezesa IPN, dr hab. Karol Polejowski podkreślał, że muzeum ma ogromny potencjał.

- Z jednej strony to przybliżenie lokalnej historii, która wpisuje się w historię polskiej walki o niepodległości w latach niemieckiej i sowieckiej okupacji, z drugiej strony przekazu dopełnia kontekst przyrodniczy, kulturowy i tradycja tej ziemi. Bitwa pod Osuchami rozegrała się tutaj, walczyli w niej synowie i córki tej ziemi. To historia, która zasługuje na prezentację na arenie ogólnopolskiej. Cmentarz, muzeum i Izba pamięci są doskonałymi narzędziami przekazania tej historii i gloryfikacji naszym polskich Bohaterów - mówił podczas spotkania dr Polejowski.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo