reklama

Warsztaty wielkanocne w Dąbrowicy – spotkanie z tradycją i smakiem [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Warsztaty wielkanocne w Dąbrowicy – spotkanie z tradycją i smakiem [GALERIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje biłgorajskieTradycja, smak i wspólna zabawa – tak w skrócie można opisać wielkanocne warsztaty, które odbyły się w remizie strażackiej w Dąbrowicy. Uczniowie miejscowej szkoły podstawowej, dzięki współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Dąbrowiczanki”, mieli okazję nie tylko poznać zwyczaje związane z Wielkanocą, ale także spróbować swoich sił w dawnych technikach kulinarnych i zdobniczych.
reklama

We wtorek, 2 kwietnia 2025 roku, w remizie strażackiej w Dąbrowicy odbyły się wyjątkowe warsztaty wielkanocne, w których uczestniczyli uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu Aktywny Samorząd Uczniowski we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Dąbrowiczanki”. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom tradycji wielkanocnych oraz umożliwienie im bezpośredniego kontaktu z dawnymi technikami kulinarnymi i zdobniczymi.

W trakcie warsztatów uczestnicy rozpoczęli od symbolicznego wymiecenia zimy brzozowymi miotłami. Następnie poznawali różnorodne zwyczaje wielkanocne, a szczególnym zainteresowaniem cieszyło się zdobienie pisanek tradycyjną techniką batikową. Ta wymagająca precyzji metoda polega na nanoszeniu wzorów roztopionym woskiem, a następnie barwieniu jajek na intensywne kolory. Uczniowie dowiedzieli się również, jak wykonuje się palmy wielkanocne i poznali symbolikę popiołu używanego w Środę Popielcową.

reklama

Część kulinarna warsztatów również dostarczyła wielu wrażeń. Dzieci miały okazję samodzielnie ubić śmietanę na masło w tradycyjnych maselnicach i spróbować go ze słodką bułką. Poznały również proces powstawania twarogu – od zsiadłego mleka po odciskanie przy pomocy dawnych narzędzi. Kulinarne doznania wzbogaciła degustacja tradycyjnego żurku oraz orzeźwiającej maślanki.

Nie zabrakło również słodkości. Mamy uczniów przygotowały pyszne wielkanocne babki, które stanowiły smakowite zwieńczenie warsztatów.

Spotkanie miało także wymiar integracyjny i kulturalny. Wspólnie z seniorkami z Koła Gospodyń Wiejskich uczniowie śpiewali ludowe piosenki, m.in. „Hej od Biłgoraja jadę”, „Lipkę” i „W moim ogródecku”. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich aktywnościach, a zdobyta wiedza, zapachy i smaki z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.

reklama

Organizatorom, a szczególnie nauczycielce historii – pani Monice Frąk – należą się podziękowania za stworzenie inspirującej atmosfery oraz zaangażowanie w pielęgnowanie polskich tradycji wielkanocnych.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo