reklama

Uwaga! Wilki w gminie Biszcza podchodzą pod zabudowania. Są blisko ruchliwej ścieżki rowerowej (foto/film)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adam Kucharz

Uwaga! Wilki w gminie Biszcza podchodzą pod zabudowania. Są blisko ruchliwej ścieżki rowerowej (foto/film) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

foto Adam Kucharz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje biłgorajskieNiecodzienny gość pojawił się na polu w gminie Biszcza. Sytuacja o tyle dziwna, że wilk nie bał się głośnego sprzętu i podszedł bardzo blisko. Mamy zdjęcia i nagranie. Przygotowaliśmy też garść wskazówek, co robić, gdy na swojej drodze spotkamy wilka.
reklama

Adam Kucharz, sołtys Bukowiny (gm. Biszcza) spotkał dziś na swoim polu niecodziennych gości. Na polu, obok pracującego sprzętu rolniczego pojawiły się wilki:

-Wilk pojawił się wczoraj w miejscowości Bukowina Kolonia Wschodnia pod lasem w pobliżu ścieżki rowerowej na pomnik lotników.  Był jakiś dziwny, być może  jest chory na wściekliznę. Podczas prac polowych przyszedł blisko ciągnika, w pobliżu jest ścieżka rowerowa do pomnika lotników oraz zabudowania gospodarskie - ostrzega sołtys 

Link  do filmu z Bukowiny WILKI W BUKOWINIE - KLIKNIJ TUTAJ

Wilki i ich środowisko


Wilki (Canis lupus) to dzikie ssaki z rodziny psowatych. Są inteligentnymi, społecznymi zwierzętami, które żyją i polują w stadach. Ich naturalne siedliska obejmują różnorodne środowiska – od lasów borealnych i tajgi, przez góry, aż po tundrę i stepy. W Polsce wilki występują głównie w Karpatach, Bieszczadach, na Podlasiu i w północno-wschodnich rejonach kraju, ale coraz częściej pojawiają się też w innych częściach, nawet w pobliżu terenów zurbanizowanych.

reklama

 
Dlaczego wilki podchodzą pod zabudowania?


Uboższa baza pokarmowa – spadek liczby dzikich zwierząt kopytnych w naturalnych środowiskach (np. saren czy jeleni) może zmuszać wilki do szukania pożywienia bliżej ludzi.
Łatwo dostępna żywność – niezabezpieczone śmietniki, odpady rzeźnicze, a nawet resztki karmy dla zwierząt domowych mogą przyciągać drapieżniki.
Obecność zwierząt hodowlanych – owce, kury czy kozy są łatwiejszym celem niż dzikie zwierzęta, zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone.
Przyzwyczajenie do obecności człowieka – jeśli wilki były karmione (np. przez ludzi w dobrej wierze), mogą stracić naturalny lęk przed człowiekiem.
Fragmentacja środowisk – rozwój infrastruktury (drogi, osiedla) sprawia, że naturalne tereny łowieckie ulegają podziałowi, co zmusza wilki do migracji i przebywania bliżej ludzi.
 

reklama

Jak zachować się podczas spotkania z wilkiem?

 


Większość spotkań z wilkami nie kończy się agresją – są one z natury płochliwe i unikają ludzi. Niemniej jednak warto zachować ostrożność:

✅ Co robić:
Zachowaj spokój – nie krzycz, nie panikuj.
Nie uciekaj – odruch ucieczki może wywołać instynkt pogoni.
Stań spokojnie i obserwuj zwierzę.
Powoli się wycofuj, nie odwracając się tyłem do wilka.
Mów spokojnie i głośno – ludzki głos może odstraszyć drapieżnika.
Zrób się większym – unieś ręce, jeśli masz plecak – możesz go trzymać nad głową.
Jeśli masz psa – trzymaj go na smyczy i blisko siebie, nie pozwól mu biec w stronę wilka.
❌ Czego unikać:
Nie podchodź do wilka, nawet jeśli wydaje się oswojony.
Nie karm dzikich zwierząt – to powoduje ich utratę lęku przed człowiekiem.
Nie zostawiaj jedzenia ani śmieci w lasach i na szlakach – to przyciąga dzikie zwierzęta.
Nie hałasuj przesadnie, jeśli jesteś w ich środowisku – ale bądź obecny dźwiękowo (np. rozmawiaj z towarzyszami), by nie zaskoczyć zwierząt.

reklama

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo