Dziennikarze Dzień Dobry TVN przyjechali do Goraja, Andrzejówki i do Biłgoraja. Robili materiał o płycie z lat '90 "ojDADAna" i utworze "Piejo kury piejo" stworzonym przez Grzegorza Ciechowskiego, czyli frontmana Republiki, Ten utwór były wynikiem wieloletnich muzycznych poszukiwań artysty, który doprowadził go na Ziemię Biłgorajską do ludowej artystki Anny Malec z Jędrzejówki, autorki słynnej miłosnej przyśpiewki
- Z tego, co wiem, utwór ten został przypadkowo wybrany przez Grzegorza Ciechowskiego. Tak sobie przesłuchiwał różne utwory i tak mu właśnie wpadła w ucho ta piosenka - powiedziała w reportażu Marta Miszczak-Najda, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju.
Dziennikarze TVN w Goraju
Dziennikarze TVN w reportażu wiele miejsca poświęcają naszej ludowej artystce. Rozmawiają z przypadkowymi przechodniami w Biłgoraju, z wnuczką i prawnuczką Anny Malec, z burmistrzem Goraja Antonim Łukasikiem i Martą Miszczak-Najda, dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju.
- Pani Anna Malec jest osobą, guru w tym momencie dla mieszkańców naszej gminy. Była tą śpiewaczką, tą artystką, która tworzyła sama, która tworzyła od serca - mówi na antanie TVN Antoni Łukasik, burmistrz Goraja.
Prawnuczka pani Anny Malec oprowadza dziennikarzy po Jędrzejówce, pokazuje remizę, gdzie od 10 lat odbywa się festiwal poświęcony jej prababce, pokazuje mural. Wnuczka pani Anny wspomina czasy wydania utworu i ogromną promocję naszej lokalnej sztuki ludowej.
W programie pojawia się również Janino Pydo, 95-letnia artystka z gminy Goraj, która znała osobiście panią Annę. Można też usłyszeć "Biłgorajską nutę" w wykonaniu wieli znanych artystów.
Kim była Anna Malec?
Anna Malec (ur. 6 września 1910, zm. 1 lutego 1991) była znaną w regionie wykonawczynią pieśni ludowych. Pamiętała kilkaset pieśni przekazanych w tradycji ustnej, tworzyła także własne teksty i pieśni. Śpiewała pieśni polne, weselne, przyśpiewki, a także religijne z dawnych kantyczek. Miała wyróżniający się mocny głos o jasnej i nasyconej barwie. Etnografowie prowadzili dokumentację jej pieśni od 1946 r. Istnieje wiele zapisów nagrań pieśni Anny Malcowej w archiwum Polskiego Radia, Instytutu Sztuki PAN (nagrania Sobieskich oraz Piotra Dahliga), a także w europejskim archiwum internetowym Europeana.Była laureatką I Nagrody Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w latach 1969 oraz 1972, otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga w roku 1983.
Program został wyemitowany na antenie TVN 16 kwietnia. Można go obejrzeć również w internecie.
Komentarze (0)