Józefów zawdzięcza nazwę Tomaszowi Józefowi Zamoyskiemu, który w 1725 roku nadał mu prawa miejskie. Jak w wielu innych miasteczkach Roztocza, tak i w Józefowie przeplatały się losy Polaków i Żydów.
Długa historia budynku
Ponieważ ludność żydowska osiedlona na tych ziemiach po powstaniu miasta, stanowiła większość, gmina posiadała własną synagogę. Pierwsza, drewniana spłonęła w 1850 r. Potem powstała kolejna - w latach 70 XIX wieku, wybudowana z lokalnego surowca, czyli z kamienia wapiennego. Budynek przetrwał wiele lat, chociaż niszczał bez koniecznych remontów. Po II Wojnie Światowej budynek synagogi pozostał w ruinie. Czas odbudowy przypada na lata 80.
Od roku 1992 historyczny gmach zajmuje biblioteka. Ale niech nikogo nie zwiedzie nazwa kojarzona z ciszą i kontemplacją. W samej bibliotece dzieje się wiele, a wydarzenia z ciszą nie mają nic wspólnego.
- Chcemy, aby biblioteka tętniła życiem - mówią pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie. I dodają: w ludziach zakorzenione jest przekonanie, że jak biblioteka, to cisza. Bywało tak dawniej, kiedy uczniowie w bibliotece pisali referaty, uczyli się albo robili notatki. Czasy się zmieniły. Kiedy przychodzą rodzice z dziećmi i upominają malucha, że za głośno się zachowuje, zwracamy uwagę, że nie ma nic złego w rozmowach w bibliotece, czy w typowym dla dzieci, energicznym zachowaniu. Współczesna biblioteka publiczna to przestrzeń, która oferuje znacznie więcej niż tylko wypożyczanie książek. Dzięki rozwojowi technologii biblioteki stały się centrami aktywności lokalnej.
Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie zapewnia dostęp do książek, audiobooków, baz danych oraz innych zasobów online. Istotnym elementem działalności biblioteki są różnorodne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, warsztaty, wykłady, koncerty, konkursy, wystawy czy gry terenowe. Nie brakuje programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, zajęć wakacyjnych, zimowych i okazjonalnych wydarzeń. Jest też wsparcie dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Realizowany jest projekt "Książka na telefon", dedykowany seniorom.
Pierwszy w powiecie Dyskusyjny Klub Książki. I inne projekty
Biblioteka w Józefowie jako pierwsza w powiecie biłgorajskim utworzyła Dyskusyjny Klub Książki w 2007 roki. Od tego czasu powstało wiele podobnych klubów, nie mniej debiut w tym temacie jest dziełem józefowskiej biblioteki. W 2024 roku dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, zrealizowano projekt "Czytanie pod żaglami", który połączył pasję do literatury i żeglarstwa, sprzyjając integracji społecznej, edukacji. Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem przez mieszkańców. Innym ciekawym projektem był konkurs fotograficzny "Tu i tam – czytam". Kolejne wydarzenie również okazało się wielkim sukcesem biblioteki, bowiem przyciągnęło pasjonatów fotografii i literatury z różnych środowisk. Podobnych wydarzeń Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie popełniła wiele, a kolejne ma w planach, których jak nam wiadomo, wyczekują mieszkańcy gminy Józefów.
Mieszkańcy i turyści chętnie tu wpadają
Współczesne świątynie książek, dalekie są od utrzymywania nostalgicznej ciszy. Kultowe są scenki, kiedy "głośnego czytelnika" wyprowadzano za drzwi z zakazem wstępu do pomieszczenia. To przeszłość. Podobnie jak biblioteki wypełnione po brzegi tłumem. Kiedy zapytaliśmy pracowników MBP, kto najczęściej wpada z wizytą do biblioteki, odpowiedzieli.
- To zależy. Odwiedzają nas indywidualni turyści oraz grupy zorganizowane, zarówno z kraju jak i grupy międzynarodowe. Turyści przyjeżdżają zobaczyć synagogę, bo taką informację znajdują w Internecie i niektórzy są zaskoczeni, kiedy wchodzą do biblioteki, ponieważ spodziewają się synagogi. Inni doczytają i wiedzą, że obecnie budynek zajmuje biblioteka i zwiedzają bez tego elementu zaskoczenia. Inna, grupą, która "nas" odwiedza są grupy żydowskie. Są to Żydzi zamieszkujący Izrael, kraje Skandynawskie, Stany Zjednoczone czy kraje południowe. Jedni tylko oglądają ten budynek, inni się modlą, jeszcze inni organizują w czytelni warsztaty albo oglądają film historyczny ze swoim przewodnikiem bądź rabinem. To zależy od grupy. Jedne są bardziej religijne, inne bardziej świeckie. Turyści to, w pewnym sensie, jedna grupa, drugą stanowią stali czytelnicy, uczestnicy wydarzeń i tu bywa różnie w zależności od tematyki wydarzenia oraz panie z naszego Dyskusyjnego Klubu Książki, który w maju przyszłego roku ukończy 18 lat.
Misja i wyzwanie
Największym wyzwaniem dla biblioteki w roku 2024 oraz w każdym innym stanowiła zachęta do czytania, szczególnie młodych ludzi. W tej grupie, jak się okazuje czytających książki, jest najmniej. Akcent celowo padł na słowo książki, bowiem, młodzież z upodobaniem czyta rozmaitości w świecie Internetu. Czy elektroniczne książki? Być może. Artykuły? Zapewne. Czaty, bez wątpienia. Pewien wykładowca akademicki, opowiadał, że młode pokolenie studentów, kiedy widzi pytania złożone, podejrzewa, że są to pytania podchwytliwe. Ba! Sugeruje nawet, że wykładowca celowo tak je sformował żeby utrudnić egzamin. Jest to konsekwencja przyzwyczajeń do pewnej formy przekazywania treści w komunikatorach. Dla starszych pokoleń zdania złożone stanowią normalność.
Misją Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie, i każdej innej jest, zachęta do czytania książek. Wszystkie działania, wydarzenia i projektu ukierunkowane są na ten właśnie cel, czyli inspirowanie do sięgania po książki, czy to w formie papierowej czy elektronicznej. Dlaczego tak ważne jest czytanie książek? Ponieważ jest to najdoskonalsze i najprostsze narzędzie, które kształtuje wyobraźnię.
Komentarze (0)