Strażacy z Ziemi Biłgorajskiej nadal borykają się z pożarami suchych traw i przewodów kominowych. Wczoraj, piątek 4 kwietnia, do późna walczyli z pożarem sadzy w przewodzie kominowym w Radzięcinie w gminie Frampol:
-Strażacy wezwanie do pożaru otrzymali o 21.34. Na miejsce zadysponowano 1 zastęp JRG Biłgoraj i 1 zastęp OSP Radzięcin - przekazują biłgorajscy strażący.
Pożary traw
W piątek, 4 kwietnia, strażacy dwa razy wyjeżdżali do pożarów suchych traw.
-Pierwsze wezwanie o 12.20 dotyczyło pożaru suchych zarośli przy ulicy Piłsudskiego w Biłgoraju. Z ogniem walczyły 2 zastępy JRG z Biłgoraja - przekazują strażacy
Drugi raz strażacy wyjechali o 16:30 do pożaru suchych traw w Majdanie Gromadzkim. Z ogniem walczył 1 zastęp JRG Biłgoraj i OSP Gromada
Apel strażaków
Strażacy apelują i przypominają: -Nie wypalajmy suchych traw. W całej Polsce odnotowujemy drastyczny wzrost liczby pożarów traw w 2025 roku – ponad czterokrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2024 roku - przekazują strażacy.
Jak informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej od 1 stycznia do 8 marca 2025 roku straż pożarna interweniowała już 6317 razy w związku z pożarami traw. To ogromny wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2024 roku, kiedy odnotowano15 51 pożarów. Niestety, w wyniku tegorocznych zdarzeń 12 osób zostało rannych, a 1 osoba poniosła śmierć.
-Przypominamy, że każda interwencja strażaków angażuje zasoby, które mogłyby być wykorzystane w sytuacjach wymagających pilnej pomocy
Wysokie kary za wypalanie traw
Ponadto, wypalanie traw jest nielegalne oraz grozi wysokimi karami - przypominają strażacy
O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 1 września 2022 roku w ustawie o ochronie przyrody. Dodany został przepis Art. 130a., który mówi, że osoba, która usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych.
Jak dbać o przewody kominowe?
Plagą są również pożary sadz w kominie. Regularne przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa w domach. Zaleca się:Czyszczenie kominów:
-cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
-dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
-co najmniej raz w miesiącu w przypadku palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych
Komentarze (0)