reklama

Takie cuda tworzy pani Katarzyna! Niesamowita twórczyni ludowa (foto)

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Biłgoraj

Takie cuda tworzy pani Katarzyna! Niesamowita twórczyni ludowa (foto) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

foto Gmina Biłgoraj

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje biłgorajskieŚwięta wielkanocne to w dorocznej obrzędowości ludowej czas szczególny, w którym obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody wzajemnie się przeplatają. A w obrzędowości wielkanocnej wyjątkową rolę odgrywają dwa najważniejsze rekwizyty tego święta: pisanka i palma wielkanocna. Jedno i drugie ręcznie wykonuje pani Katarzyna Zygmunt, artystka ludowa z gminy Biłgoraj. Poznajcie tę niezwykłą kobietę.
reklama

W Korytkowie Dużym (gm. Biłgoraj)  od wielu lat działa wybitna twórczyni ludowa Katarzyna Zygmunt. Pani Katarzyna to znana w regionie 72-letnia pisankarka i palmiarka pochodząca z rodziny rzemieślniczej. Swoje umiejętności zawdzięcza babce Emilii Iwańczyk, która technikę ich wykonywania przekazała swojej córce, Władysławie Kłodnickiej i wnuczce Katarzynie.

 

Wykonanie pisanki to proces bardzo czasochłonny 

 

Pisanki Katarzyny Zygmunt wykonywane są techniką batikową. Na starannie dobranych o bardzo jasnej skorupce jajkach rysuje wzór rozgrzanym pisakiem umoczonym w pszczelim wosku. Następnie moczy je w farbie, a po uzyskaniu odpowiedniej barwy tła nanosi kolejny element wzoru i ponownie maluje. Dla uzyskania wielobarwnego wzoru proces ten powtarza wielokrotnie. Bogata kolorystyka pisanek, mimo stosowania farb syntetycznych, nawiązuje do barw tradycyjnych - brązowe, żółte, zielone, czerwone, granatowe i czarne. Wykonanie jednej pisanki to proces pracochłonny, trwający ponad godzinę, nie licząc czasu, w którym gotowane są jajka (ok. dwie godziny). Pisanki z Korytkowa Dużego są szeroko znane i bardzo cenione nie tylko w regionie biłgorajskim, ale i w Polsce. Jako przykład tradycyjnej biłgorajskiej sztuki ludowej znajdują się w zbiorach wielu muzeów, m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Zamościu i Biłgoraju.

reklama

Przygotowania do wykonania palmy trwają prawie rok

 

Wykonanie palmy wielkanocnej nie wymaga tyle czasu, co wykonanie pisanki. Jednak, żeby w okresie Wielkiego Postu, tuż przed Palmową Niedzielą, można było przygotować palmę, należy się do tego przygotowywać już w lecie, zbierając i zasuszając nierozkwitłe do końca kwiaty, trzciny i trawy. Niezbędne będą również świeże gałązki bazi, zielonego bukszpanu lub barwinku oraz nici lub drucik do wiązania palmy. Palmę zaczyna się układać od góry, od kiści trzciny i gałązek bazi, którym przypisuje się określoną leczniczą i magiczną moc. Następnie wykonuje się dookoła wianuszek np. z zielonego bukszpanu, potem kolejno, przesuwając się w dół, układa się następne warstwy, zasuszonych suchołusek, gipsówki, liści trzciny itd. Zasada jest jedna, wszystkie materiały muszą być naturalne, gdyż w tradycyjnej palmie biłgorajskiej nie stosuje się farbowanych traw, ani zbóż. Pani Katarzyna dzieli się swoją wiedzą i technikami, ucząc dzieci i młodzież podczas rokrocznych regionalnych warsztatów odbywających się w muzeach, ośrodkach kultury, szkołach i bibliotekach.

reklama

Tak powstają dzieła sztuki, których stworzenie wymaga oprócz cierpliwości, umiejętności i sprawnych rąk dużych zdolności plastycznych i smaku artystycznego.

Pani Katarzyna Zygmunt jest laureatką wielu konkursów. W tym roku również została laureatką w Wojewódzkim Konkursie na Palmę i Pisankę Wielkanocną, zajmując trzecie miejsce.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo