reklama

Spór o cudzoziemskich chłopców w Biłgoraju. Władze wojewódzkie bronią decyzji. Jest oświadczenie LUW

Opublikowano:
Autor:

Spór o cudzoziemskich chłopców w Biłgoraju.  Władze wojewódzkie bronią decyzji. Jest oświadczenie LUW - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje biłgorajskieNie milkną echa informacji, jaką opinii publicznej przekazała wicestarosta biłgorajski Beata Strzałka. Do sprawy dwóch nieletnich imigrantów w Biłgoraju odniósł się Lubelski Urząd Wojewódzki. -Nie można twierdzić, że udzielenie bezpiecznego schronienia dwóm chłopcom z Biłgoraja  jest problemem systemowym, pogarsza warunki życia polskim wychowankom, lub co najbardziej absurdalne, stwarza dla mieszkańców regionu zagrożenie - podkreślają urzędnicy LUW.  I podają liczby. Ile dzieci cudzoziemskich było w pieczy zastępczej podczas rządów PiS?
reklama

1 lipca Strzałka wydała oświadczenie, w którym poinformowała o decyzji sądu  nakazującej umieszczenie dwóch nieletnich z Jemenu i Syrii w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Biłgoraju. Kilka dni później w Biłgoraju, pod siedzibą starostwa powiatowego, odbyła się konferencja prasowa, podczas której politycy i działacze PiS zachęcali do składania podpisów pod referendum w sprawie nielegalnych migrantów. Wicestarosta Strzałka o sytuacji w Biłgoraju opowiadała również w TV Republika, była na sesji Rady Miasta w Zamościu, gdzie obszernie relacjonowała problem.

 

Sprawę z sejmowej mównicy skomentowała również poseł Małgorzata Gromadzka, która mówiła o hipokryzji i cynizmie działaczy i polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zobacz TUTAJ

reklama

 

LUW o nielegalnych migrantach w Biłgoraju 

 

Dziś, 11 lipca oświadczenie w sprawie medialnych doniesień wicestarosty Strzałki wydał Lubelski  Urząd  Wojewódzki 

 

-W związku z publicznymi wypowiedziami Pani Beaty Strzałki, Wicestarosty Powiatu Biłgorajskiego, dotyczącymi umieszczenia w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego w Biłgoraju dwóch małoletnich cudzoziemców, uprzejmie, lecz stanowczo informujemy: Działania podjęte przez Straż Graniczną, Sąd Rejonowy w Biłgoraju oraz właściwe służby Wojewody Lubelskiego były w pełni zgodne z obowiązującym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, w tym z przepisami dotyczącymi postępowania z małoletnimi cudzoziemcami bez opieki, którzy wymagają natychmiastowego zabezpieczenia w trybie interwencyjnym - czytamy w wydanym przez LUW oświadczeniu 

reklama

W dziesięciopunktowym stanowisku podkreślono, że dzieci cudzoziemskie są szczególnie wrażliwą grupą i należy im się równe traktowanie, bez względu na pochodzenie. Odrzucono zarzuty, jakoby cudzoziemcy zajmowali miejsca przeznaczone dla polskich dzieci – wolne miejsca nadal są dostępne, a dzieci zachowują się poprawnie i dobrze adaptują. LUW krytykuje wypowiedzi lokalnych władz, które mogą prowadzić do stygmatyzacji i wzbudzania niepokoju społecznego. Władze województwa deklarują dalsze działania na rzecz rozwiązań systemowych i apelują o odpowiedzialną, opartą na faktach współpracę.

 

Dzieci cudzoziemskie były w pieczy zastępczej również za czasów PiS.  Urząd Wojewódzki podaje liczby 

 

reklama

-Obecnie w naszym województwie w pieczy zastępczej przebywa niemal 1 000 dzieci  (976 na dzień 10.07.2025r.), w tym zaledwie 16 dzieci cudzoziemskich,  w tej grupie 12 dzieci pochodzących z Europy i 4 dzieci pochodzących z poza Europy. Nie można zatem twierdzić, że udzielenie bezpiecznego chronienia dwóm chłopcom z Biłgoraja  jest problemem systemowym, pogarsza warunki życia polskim wychowankom, lub co najbardziej absurdalne, stwarza dla mieszkańców regionu zagrożenie - podkreślają urzędnicy LUW. 

 

W oświadczeniu podano również liczby z poprzednich lat dotyczące dzieci cudzoziemskich  przebywających w pieczy zastępczej w naszym regionie:

2018 r. – 11 dzieci, 

2019– 20 dzieci,

2020 r. – 14 dzieci,

reklama

 2022r. – 12 dzieci,

 2023 r. - 19 dzieci,

 2024 r. – 14 dzieci.  

-Cały ten okres obejmuje czas rządów PiS, jednak w tym czasie politycy PiS nie organizowali akcji protestu przeciw dzieciom i nie straszyli społeczności lokalnych - kwituje LUW 

   

Stanowisko Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie wypowiedzi dotyczących obecności małoletnich cudzoziemców w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Biłgoraju

 

Poniżej pełna treść oświadczenia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego "w związku z publicznymi wypowiedziami Pani Beaty Strzałki, Wicestarosty Powiatu Biłgorajskiego, dotyczącymi umieszczenia w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego w Biłgoraju dwóch małoletnich cudzoziemców"

 

1. Działania podjęte przez Straż Graniczną, Sąd Rejonowy w Biłgoraju oraz właściwe służby Wojewody Lubelskiego były w pełni zgodne z obowiązującym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, w tym z przepisami dotyczącymi postępowania z małoletnimi cudzoziemcami bez opieki, którzy wymagają natychmiastowego zabezpieczenia w trybie interwencyjnym.

2.Nieletni cudzoziemcy są dziećmi, znajdującymi się w sytuacji szczególnej wrażliwości – przybyli z terenów objętych działaniami wojennymi i wystąpili o objęcie ich ochroną międzynarodową. Każde dziecko, niezależnie od obywatelstwa czy pochodzenia, zasługuje na traktowanie zgodne z godnością człowieka, a dzielenie ich na „nasze” i „obce” jest nie tylko nieetyczne, ale może zostać ocenione jako działanie krzywdzące i naruszające zasady równego traktowania.

3. Koszty pobytu małoletnich cudzoziemców, którzy są objęci procedurą ochrony międzynarodowej w placówkach opiekuńczo-wychowawczych są finansowane przez budżet państwa.    

4. Dzieci cudzoziemskie przebywały w pieczy zastępczej w naszym regionie również w latach ubiegłych. I tak: w 2018 r. – 11 dzieci, w 2019 roku – 20 dzieci, w 2020 r. – 14 dzieci, w 2022r. – 12 dzieci, w 2023 r. - 19 dzieci, zaś w 2024 r. – 14 dzieci.  Cały ten okres obejmuje czas rządów PiS, jednak w tym czasie politycy PiS nie organizowali akcji protestu przeciw dzieciom i nie straszyli społeczności lokalnych.       

5. Z przykrością odnotowujemy fakt, że wypowiedzi przedstawiciela władz samorządowych mają charakter polityczny i konfrontacyjny, a ich treść może prowadzić do stygmatyzowania nieletnich przebywających w placówce. Działania tego rodzaju mogą budzić niepokój społeczny, osłabiać zaufanie do instytucji publicznych i podważać standardy ochrony dzieci w kryzysie.

6.Podkreślamy, że placówka w Biłgoraju została zwizytowana przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy jednoznacznie potwierdzili, że warunki pobytu są odpowiednie, a małoletni dobrze adaptują się w środowisku. Nie odnotowano uchybień w zakresie opieki i funkcjonowania placówki.

7. Wojewoda Lubelski konsekwentnie działa na rzecz wypracowania rozwiązań systemowych — m.in. w postaci placówek specjalistycznych dla dzieci cudzoziemskich, współpracując w tym zakresie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Strażą Graniczną. Jednocześnie zachęcamy przedstawicieli samorządów do współpracy opartej na faktach, a nie uprzedzeniach, i apelujemy o wrażliwość społeczną oraz odpowiedzialność za słowo.

8. Chłopcy cudzoziemscy zostali przyjęci do placówki w Biłgoraju 8 i 10 maja, zaś postanowienie sądu o umieszczeniu czwórki dzieci, na które powołuje się wicestarosta biłgorajski, zostało wydane 2 czerwca. Nie można zatem twierdzić, że chłopcy zajęli miejsce przeznaczone dla polskich dzieci. Na dzień 10 lipca powiat biłgorajski dysponuje 6 wolnymi miejscami w placówkach opiekuńczo – wychowawczych typu rodzinnego.  Umieszczanie dużych rodzeństw w placówkach opiekuńczo–wychowawczych, zwykle stanowi duże wyzwanie dla powiatu, gdyż co do zasady rodzeństwa nie powinny być rozdzielane. Problem ten jest znany i dotyczy całego kraju,  jednak nie ma związku z pobytem 2 chłopców cudzoziemskich w placówce w Biłgoraju. 

9. W związku z zawartym w artykule stwierdzeniem, że „w domach dziecka cudzoziemcy panoszą się, próbując narzucać swoje zasady”, trzeba stwierdzić, że chłopcy z Biłgoraja zachowują się poprawnie, uczestniczą w życiu placówki i współpracują z wychowawcami.        

10. Obecnie w naszym województwie w pieczy zastępczej przebywa niemal 1 000 dzieci  (976 na dzień 10.07.2025r.), w tym zaledwie 16 dzieci cudzoziemskich,  w tej grupie 12 dzieci pochodzących z Europy i 4 dzieci pochodzących z poza Europy. Nie można zatem twierdzić, że udzielenie bezpiecznego chronienia dwóm chłopcom z Biłgoraja  jest problemem systemowym, pogarsza warunki życia polskim wychowankom, lub co najbardziej absurdalne, stwarza dla mieszkańców regionu zagrożenie.

11.  17 czerwca Lubelski Urząd Wojewódzki przeprowadził spotkanie przedstawicieli Straży Granicznej i placówek opiekuńczo – wychowawczych z udziałem przedstawiciela delegowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tematem roboczego spotkania była sytuacja dzieci cudzoziemskich w polskiej pieczy zastępczej. Nasz region jest obszarem przygranicznym, na który trafiają osoby nieletnie bez opieki dorosłych, nieletni poszukiwani lub ubiegający  się o ochronę miedzynarodową. W przypadku ujawnienia takich osób na przejściach granicznych istnieje pilna potrzeba zabezpieczenia ich w placówkach opiekunczo - wychowawczych. Spotkanie w LUW służyło wymianie informacji, opinii i dobrych praktyk.
 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo