Sytuacja była o tyle niebezpieczna, że ogień zbliża się do lasu. Strażacy przekazali, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż spaleniu uległo 8 hektarów nieużytków. Na miejscu pracowały: OSP Aleksandrów I, OSP KSRG Aleksandrów II, JRG PSP Biłgoraj (x2) OSP Bukowina , OSP Chmielek , OSP Dąbrowica , OSP Lipowiec, OSP KSRG Łukowa, OSP Majdan Stary, OSP Pisklaki, OSP Rakówka, OSP KSRG Rogale , OSP KSRG Smólsko Duże
Apel strażaków
Strażacy apelują i przypominają:-Nie wypalajmy suchych traw. W całej Polsce odnotowujemy drastyczny wzrost liczby pożarów traw w 2025 roku – ponad czterokrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2024 roku - przekazują strażacy.
Jak informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej od 1 stycznia do 8 marca 2025 roku straż pożarna interweniowała już 6317 razy w związku z pożarami traw. To ogromny wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2024 roku, kiedy odnotowano15 51 pożarów. Niestety, w wyniku tegorocznych zdarzeń 12 osób zostało rannych, a 1 osoba poniosła śmierć.
-Przypominamy, że każda interwencja strażaków angażuje zasoby, które mogłyby być wykorzystane w sytuacjach wymagających pilnej pomocy
Wysokie kary za wypalanie traw
Ponadto, wypalanie traw jest nielegalne oraz grozi wysokimi karami - przypominają strażacy
O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 1 września 2022 roku w ustawie o ochronie przyrody. Dodany został przepis Art. 130a., który mówi, że osoba, która usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych.
Komentarze (0)