Ze światełkiem byli już między innymi u poseł Małgorzaty Gromadzkiej, u starosty biłgorajskiego, u burmistrza Biłgoraja, wójta gminy Biłgoraj.
Przypomnijmy, że w roku 2024 roku Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło podróż po świecie z Christkindl w Górnej Austrii, partnerskiego miasta Betlejem. Dlaczego nie bezpośrednio z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem? Z powodu trudności związanych z sytuacją na świecie.
Historia Betlejemskiego Światła pokoju w telegraficznym skrócie:
BŚP debiutowało 1986 roku w Linz, w Austrii, jako element bożonarodzeniowych akcji charytatywnych. Wydarzenie miało tytuł: Światło w ciemności. Popularyzowany i objęty patronatem przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). W kolejnym roku wydarzeniem zajęli się skauci austriaccy.
Co roku o roku dziecko wyznaczone przez ORF; dziewczynka lub chłopiec, odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu odprawiana jest ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z krajów europejskich.
Płomień zapalony w grocie za sprawą skautów z całego świata, przebył długą drogę, aby poprzez kraje i kontynenty dotrzeć także do Polski.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje wydarzenie: Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, że ZHP przejmuje Światło od słowackich skautów.
Sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy w tym roku hasło: KOCHAJ CZYNEM.
Komentarze (0)