reklama

O nielegalnych migrantach w Biłgoraju głośno w całym kraju. Posłanka domaga się ochrony i dodatkowych patroli

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Straż Graniczna/zdjęcie ilustracyjne

O nielegalnych migrantach w Biłgoraju głośno w całym kraju. Posłanka domaga się ochrony i dodatkowych patroli - Zdjęcie główne

foto Straż Graniczna/zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje biłgorajskieBiłgoraj znów znalazł się na ustach całej Polski. Naszym miastem interesują się politycy i ogólnopolskie media. Wszystko za sprawą informacji na temat nielegalnych migrantów, którzy zostali ulokowani w Biłgoraju. Również posłanka partii "Razem" interweniuje w tej sprawie:- Państwo ma obowiązek chronić dzieci, niezależnie od ich pochodzenia czy koloru skóry, przed przemocą - także tą słowną i symboliczną - grzmi Paulina Matysiak. I stawia konkretne żądania.
reklama

Głośno zrobiło się po tym, jak na jaw wyszła informacja, że w placówce opiekuńczo - wychowawczej w Biłgoraju, decyzją sądu, ulokowano dwóch nieletnich mężczyzn, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. O sprawie poinformowała w specjalnym oświadczeniu wicestarosta Beata Strzałka. 

 

Romanowski interpeluje


Na medialne doniesienia błyskawicznie zareagował poseł Marcin Romanowski, który jeszcze w dniu oświadczenia wydanego przez wicestarostę, poinformował, że złożył w tej sprawie interpelację poselską: 

- Osoby te mają deklarować niepełnoletność, ale nie przedstawiono żadnych wiarygodnych dokumentów potwierdzających ich tożsamość ani wiek. Co więcej, mieszkańcy wskazują, że mogą to być dorośli mężczyźni podszywający się pod nieletnich - zjawisko znane z krajów Europy Zachodniej. Nie tylko budzi to poważne wątpliwości prawne i kwestie bezpieczeństwa, ale stanowi rażące naruszenie dobra polskich dzieci i zadań systemu pieczy zastępczej - skomentował Romanowski. W opublikowanej interpelacji zadał pytanie: na jakiej podstawie prawnej i decyzji administracyjnej osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę Polski, zostały umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Biłgoraju?

reklama

 

Konfederacja i Republika w Biłgoraju


Sytuację opisywała również Konfederacja, która poinformowała, że poseł  Piotr Zduńczyk,  otrzymał informację o nielegalnych imigrantach od pracowników Wioski Dziecięcej SOS w Biłgoraju, którzy boją się pracować w jednym obiekcie.Do Biłgoraja przyjechała również TV Republika, która zrobiła materiał na żywo o nielegalnych migrantach w naszym mieście.

 

 Matysiak interweniuje


Sprawą zainteresowała się również poseł Paulina Matysiak z partii Razem. W piśmie  skierowanym w trybie interwencji poselskiej do wojewody Krzysztofa Komorskiego i wojewódzkiego komendanta policji Tomasza Gila, Paulina Matysiak wezwała do objęcia placówki Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Biłgoraju ochroną dodatkowych patroli policji i zabezpieczenia danych jego pracowników i podopiecznych przed nieuprawnionym rozpowszechnianiem, a także do zbadania, czy internetowe komentarze na ich temat nie stanowią przestępstwa nawoływania do przemocy lub nienawiści na tle rasowym i etnicznym. Zaapelowała też, by służby podległe wojewodzie przeciwdziałały dalszej eskalacji emocji oraz dezinformacji, mającej charakter "nagonki motywowanej uprzedzeniami, ksenofobią i rasizmem".

"Wioskę Dziecię trzeba objąć dodatkową ochroną"
 

Posłanka Razem podkreśla w piśmie, że "państwo ma obowiązek chronić dzieci, niezależnie od ich pochodzenia czy koloru skóry, przed przemocą - także tą słowną i symboliczną" i przestrzega, że bez reakcji odpowiednich organów atmosfera nienawiści wytwarzana wokół placówki "może doprowadzić do tragedii". 

Paulina Matysiak zwróciła się do wojewody z konkretnymi postulatami:  natychmiastowe objęcie placówki stałym dozorem policji i zwiększenie patroli w jej bezpośrednim otoczeniu.  Zidentyfikowanie i zbadanie treści nawołujących do nienawiści lub przemocy, w tym publicznych komentarzy pod postami, które mogą wypełniać znamiona przestępstwa z art. 256 lub 257 Kodeksu karnego. Podjęcie działań informacyjnych i prewencyjnych przez służby podległe Wojewodzie, celem przeciwdziałania eskalacji nastrojów rasistowskich i dezinformacji. Zabezpieczenie danych dzieci i pracowników Wioski przed dalszym rozpowszechnianiem ich tożsamości w przestrzeni publicznej przez osoby trzecie.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo