reklama

Skarb z Czernięcina tematem konferencji. Jak było?

Opublikowano:
Autor:

Skarb z Czernięcina tematem konferencji. Jak było? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
24
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje biłgorajskie"Nie tylko Szymon Szymonowicz. Skarb z wczesnej epoki żelaza odkryty w Czernięcinie Poduchownym – wyniki i perspektywy badań” - pod takim hasłem odbyła się dziś konferencja dotycząca skarbu odkrytego w gminie Turobin. Jak było na spotkaniu?
reklama

W czwartek 19 grudnia w auli I LO w Biłgoraju miało miejsce ważne, można powiedzieć historyczne spotkanie, bo o historii w dosłownym tego słowa znaczeniu, była mowa. Tematykę konferencji stanowiło osobliwe odkrycie związane z głośną sprawę skarbu z Czernięcina Poduchownego w gminie Turobin. Przypominamy, w styczniu 2023 roku, Łukasz Jabłoński prowadził poszukiwania artefaktów związanych z czasami I i II wojny światowej i podczas prac odkrył inne, znacznie bardziej cenne znalezisko: 13 przedmiotów z brązu  datowane  na początek epoki żelaza, konkretnie na okres Hallstatt D (650-450 lat p.n.e.). Przełomowe odkrycie zainicjowało konferencję "Nie tylko Szymon Szymonowicz. Skarb z wczesnej epoki żelaza odkryty w Czernięcinie Poduchownym – wyniki i perspektywy badań", zorganizowaną z myślą o pasjonatach historii oraz wszystkich zainteresowanych odkryciem w gminie Turobin. Wydarzenie zorganizowano wraz z I LO im. ONZ oraz Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Patronat honorowy objął starosta Andrzej Szarlip.
 
Konferencja miała na celu przybliżenie odkryć archeologicznych z powiatu biłgorajskiego zarówno szerokiej publiczności, jak i środowisku akademickiemu. Szczególną uwagę poświęcono unikalnemu depozytowi przedmiotów brązowych, które stanowią świadectwo kultury społeczności z początków epoki żelaza.
 
Głównym, ale nie jedynym celem wydarzenia była popularyzacja dziedzictwa archeologicznego regionu i podkreślenie jego znaczenia w kontekście europejskich badań nad kulturami pradziejowymi.
 
Naukowcy, w tym specjaliści z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz pracownicy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przedstawili siedem bloków tematycznych i omówili wyniki dotychczasowych badań, kontekst kulturowy skarbu oraz perspektywy dalszych prac archeologicznych. Poruszono także kwestie konserwatorskie. Prelekcję wygłosił Łukasz Jabłoński, odkrywcy skarbu.
 
 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama