Marek Król to współautor blisko 50 antologii. Wychowany w domu przepełnionym poezją, syn Jana Króla, jednego z najbardziej wybitnych i rozpoznawalnych poetów ludowych i patrona Szkoły Podstawowej w Nieliszu. Laureat wielu konkursów literackich. Szybko dał się poznać jako poeta dojrzały, kroczący własną drogą, nie baczący na mody i trendy czy kierunki w poezji. Jest twórcą oryginalnej poetyki i własnego układu wersyfikacyjnego, nasyconej ciekawymi neologizmami. Autor unikatowego i pionierskiego cyklu „Boginki Słowian”.
Właśnie poinformował o swojej kolejnej publikacji:
-Miło mi poinformować, ze ukazała się moja 12 już książka poetycka. W tym roku moja 10 lat od mojego debiutu książkowego. Tym razem na 150 str. ,,W tańcu przeznaczenia,, - To zbiór wierszy pełnych głębokiej refleksji i emocji, które na pewno będą w stanie poruszyć czytelnika. Mają one nie tylko wartość literacką, ale i terapeutyczną – mogą pomóc osobom szukającym odpowiedzi na pytania o sens życia, o swoje miejsce w świecie i o to, co kryje się za powierzchownymi obrazami społecznymi.
Posłowie do książki napisał dr Ryszard Mierzejewski:
Autor jest poetą znanym i dojrzałym. Wychowany w domu wybitnego poety ludowego Jana Króla, pozostał wierny Muzie swojego Ojca. Od lat pisze i publikuje poezję, wykraczającą tematycznie poza obszar wsi i ludowości. Ukoronowaniem Jego
twórczości jest przyjęcie Go poczet członków Związku Literatów Polskich. Prezentowany tomik można śmiało nazwać Jego Opus Vitae (Dzieło Życia), zarówno w treści, jak i formie, oryginalnej i przez konsekwentnie stosowanej od wielu lat, tj. wyróżnionym jako ostatni w wierszu wersie, będącym najczęściej swoistym kluczem do odczytania treści i intencji całego wiersza.
W prezentowanym tomiku Autor porusza problematykę swoich wcześniej publikowanych utworów: refleksji nad życiem i przemijaniem, zafascynowaniem przyrodą, relacją do innych osób bliskich, zwłaszcza Żony i Córki, tańca i smakowania życia, a przede wszystkich miłości. Wyrafinowane erotyki stanowią często główny temat i motyw poezji Marka Króla. Tak też jest w prezentowanym tutaj Jego Opus Magnum, dziele wielowątkowym, nacechowanym dojrzałą, filozoficzną refleksją nad życiem doczesnym, przemijaniem, nieuniknioną śmiercią i głęboką Wiarą.
Problematyka ta, stosunku do Boga i życia wiecznego nie powiela przy tym znanych schematów utworów religijnych, ponieważ nasycona jest głęboką i oryginalną refleksją filozoficzną. Autor nie udziela i nie stara się udzielać gotowych odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. W Jego wykonaniu poezja jest refleksją filozoficzną, a powołaniem poety nie jest tylko składanie słów i wymyślanie metafor, przenośni i innych środków stylistycznych. Jak pisze sugestywnie w jednym z wierszy: „poezja to nieznany język serca malujący obraz wieczności".
Gorąco polecam lekturę tego tomu, nie tylko osobom interesującym się poezją, ale szerzej wszystkim, którym oryginalna, niebanalna refleksja nad życiem człowieka i jego światem nie jest obca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.