reklama

Gmina Biłgoraj chce budować zbiornik retencyjny. Co na to mieszkańcy? (foto)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Biłgoraj

Gmina Biłgoraj chce budować zbiornik retencyjny. Co na to mieszkańcy? (foto) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

foto Gmina Biłgoraj

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje biłgorajskieW gminie Biłgoraj  odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone rozpoczęciu budowy zbiornika retencyjnego w Brodziakach. Pomysł zrodził się po ubiegłorocznych podtopieniach, ale nie wszystkim przypadł do gustu.
reklama

W gminie Biłgoraj  odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone rozpoczęciu budowy zbiornika retencyjnego w Brodziakach. Wójt Dariusz Świerczyński na początku spotkania wyjaśnił, że pomysł budowy zbiornika na rzece Czarna Łada w miejscowości Brodziki powrócił po opadach wiosennych w 2024 r., które spowodowały podtopienia w gminie Biłgoraj. Wspomniał, że zorganizowano szereg spotkań, między innymi z Dyrektorem RDOŚ w Lublinie, Zastępcą Prezesa PGW Wody Polskie, Panią Poseł Małgorzatą Gromadzką w sprawie powrócenia do tematu budowy zbiornika retencyjnego na Czarnej Ładzie w m. Brodziaki. Po tych spotkaniach i wizycie w terenie ustalono, że zbiornik powinien być lokalizowany poza malowniczą doliną Czarnej Łady, tak aby cenne przyrodniczo obszary zostawić nienaruszone. Ewentualny zbiornik, po analizie kilku koncepcji obejmowałby ok 30 – 50 ha zarośli, dawnych łąk i pastwisk położonych powyżej doliny Czarnej Łady. Wójt w swojej wypowiedzi uzasadniał też pozytywny wpływ ewentualnego zbiornika na sytuację powodziową oraz przeciwdziałaniu skutkom suszy.

reklama

 

Dyskusja w sprawie zbiornika 

Po nakreśleniu tematu spotkania przez wójta wywiązała  się dyskusja,  czy budowa zbiornika jest konieczna.. Przedstawiciele organizacji społecznych kwestionowali zasadność budowy zbiornika tłumacząc tym, że zbiornik nie spełni funkcji przeciwpowodziowych ani przeciwdziałania suszy oraz proponowali,  aby koryto Czarnej Łady, które w okolicach Margoli zostało uregulowane, przywrócić do stanu naturalnego. Spowodowało by to naturalne meandrowanie rzeki spowalniając spływ wody. Inna propozycja to wykonanie zamiast zbiornika o powierzchni 50 ha zbiornika mniejszego o powierzchni ok 20-30 ha oraz polderu zalewowego na wypadek zagrożenia powodzią. Kolejną propozycją było zostawienie koryta rzeki Czarna Łada w stanie obecnym natomiast retencję uzyskać na rowach melioracyjnych poprzez wykonanie na nich zastawek lub innych urządzeń wodnych, które przeciwdziałałyby skutkom suszy a w przypadku wystąpienia opadów zapewniałyby pewien poziom retencji. Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Lesław Rawiak poinformował, że na części lasów należących do Nadleśnictwa prowadzona jest mała retencja na ciekach wodnych.

reklama

 

Cztery koncepcje 

 

Podczas spotkania ustalono, że Gmina Biłgoraj opracuje koncepcję, w której przeanalizowane będą cztery warianty rozwiązania problemu przeciwdziałania skutkom powodzi oraz suszy w dorzeczu Czarnej Łady tj:

1. Budowa zbiornika na rzece Czarna Łada w miejscowości Brodziaki,

2. Budowa mniejszego zbiornika wraz z polderem zalewowym,

3. Wykonanie renaturyzacji koryta rzeki Czarna Łada w górnym odcinku (okolice Margoli),

4. Retencja w korycie rzeki Czarna Łada i w rowach melioracyjnych.

 

W koncepcji tej zostaną wykonane analizy hydrauliczne i środowiskowe tych wariantów z określeniem ich kosztów finansowych i społecznych.

 Po przygotowaniu ww. koncepcji zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne, która będą podstawą do dalszych działań Wójta Gminy Biłgoraj.

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo