reklama

Dwa pożary w gminie Goraj

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: OSP Goraj

Dwa pożary w gminie Goraj - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

foto OSP Goraj

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje biłgorajskieStrażacy z Goraja mieli dziś pełne ręce roboty. Dwa razu wyjeżdzali dziś do pożarów.
reklama

Pierwsze wezwanie do pożaru w gminie Goraj strażacy otrzymali o 12: 42

Paliły się trawy  ulicy Janowskiej w Goraju. Na miejsce zadysponowano OSP Goraj. Strażakom szybko udało się zapobiec rozprzestrzenieniu ognia na pobliskie zabudowania. Jednak spokój nie trwał długo. O godzinie 14:50 wpłynęło kolejne zgłoszenie, również z Goraja, wpłynęło o 14:50. Na miejsce znów zadysponowano OSP Goraj

-Drugie zgłoszenie dotyczyło zupełnie innego miejsca niż pierwsze, z dala od zabudowań. Dzięki szybkiej akcji strażaków, szybko udało się zażegnać niebezpieczeństwo - mówi dyżurny kierowania ruchem z PSP w Biłgoraju

Kary za wypalanie traw

 

Wypalanie traw to niebezpieczna i nielegalna praktyka, która powoduje poważne szkody środowiskowe, społeczne i gospodarcze. Pożary niszczą warstwę próchniczą gleby, zabijają pożyteczne mikroorganizmy i owady, a także powodują jałowienie ziemi, co obniża jakość plonów na wiele lat. Ogień szybko się rozprzestrzenia, zagrażając życiu ludzi, zwierząt, lasów i zabudowań. W 2022 roku w Polsce odnotowano aż 48 232 pożary traw, w których śmierć poniosło 12 osób, a 127 zostało rannych. Dodatkowo wypalanie traw przyczynia się do emisji toksycznych substancji do atmosfery, szkodząc zdrowiu ludzi i zwierząt.

reklama

Wypalanie traw jest surowo zabronione i zagrożone karami. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, za takie działanie grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości do 30 000 zł. W przypadku spowodowania poważnego pożaru, który zagraża życiu lub mieniu, sprawcy może grozić nawet do 10 lat więzienia. Rolnicy mogą dodatkowo stracić unijne dopłaty – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) może zmniejszyć wszystkie płatności o 3 proc., a w przypadku uporczywego wypalania – odebrać je całkowicie.

W województwie lubelskim skala problemu również jest poważna. W 2023 roku, do połowy marca, odnotowano tam 155 pożarów traw. W latach wcześniejszych ARiMR wielokrotnie nakładała sankcje finansowe na rolników z tego regionu za tego rodzaju praktyki. Wypalanie traw przynosi więcej strat niż korzyści, dlatego tak ważne jest, aby stosować bezpieczne i ekologiczne metody gospodarowania terenami zielonymi.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo