Przypomnijmy, pomysł na zorganizowanie referendum dotyczącego inwestycji w Odnawialne Źródła Energii w gminie Obsza miał zarówno wójt z grupą radnych jak i grupa mieszkańców. Obie inicjatywy referendalne toczyły się praktycznie równolegle. Z tą różnicą, że mieszkańcy chcieli dwóch pytań - o potencjalne wiatraki i biogazownie, w wójt trzech - o wiatraki, biogazownie i fotowoltaikę.
ZOBACZ: REFERENDUM W OBSZY
Radni zmienili zdanie
28 lutego na sesji rady gminy 13 głosami za (radni Pawłowski i Syty byli przeciw) rada podjęła uchwałę o przystąpieniu do referendum (z trzema pytaniami). ZOBACZ TUTAJ Ale wygląda na to, że radni zmienili zdanie. Bo tydzień później, w piątek 7 marca, zwołano sesję nadzwyczajną, podczas której rada gminy uchyliła uchwałę sprzed tygodnia w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego lokalizacji instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gminy Obsza. Jako powód podano "liczne protesty mieszkańców".
Jeden z radnych wyrażał niedowierzanie:
-Ja nie widzę sensu uchylania tej uchwały, która da możliwość wypowiedzenia się mieszkańcom i ułatwi nam dalsze prace. (...) Ta opinia mieszkańców będzie wiążąca. Tu nie ma podstaw, żeby uchylać uchwałę, bo ludzie chcieli referendum i chcą dalej - mówił jeden z radnych .
Inny radny twierdził, że rada nic nie wiedziała o ustaleniach rady:
-Za czym my mamy tu głosować? (...) W niedzielę na zebraniu było powiedziane, że kto inny rządzi a nie rada. No i od czego ta rada jest?! - pytał
Ostatecznie 9 głosami za, przy 4 przeciw, uchwała dotycząca zorganizowania referendum została uchylona.
Te uchwały również poszły do kosza
Ponadto podczas sesji nadzwyczajnej podjęto blok uchwał uchylających dwie uchwały z 2011 roku: w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Obsza i w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Obsza.
Uchylono też uchwałę z 2023 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów realizacji odnawialnych źródeł energii w Gminie Obsza. Podjęto natomiast uchwałę w sprawie powołania doraźnej Komisji Rady Gminy Obsza do sprawdzenia czy wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum odpowiada przepisom ustawy.
Skąd ta zmiana?
Mieszkańcy twierdzą, że obrót spraw nastąpił po niedzielnym spotkaniu, w którym uczestniczyły tłumy mieszkańców gminy, a podczas którego organizatorzy, między innymi radny wojewódzki Michał Mulawa oraz Janusz Próchniak z Lubelskiej Izby Rolniczej, poseł Sławomir Skwarek i Władysław Chodkiewicz przekonywali o szkodliwości wiatraków i mówili o stwarzanych przez nie zagrożeniach.
Komentarze (0)