reklama

Co dalej z posłem Romanowskim? Jest ruch węgierskiego prokuratora

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co dalej z posłem Romanowskim? Jest ruch węgierskiego prokuratora - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje biłgorajskieŚledztwo w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i nadużycia przy dysponowaniu środkami z Funduszu Sprawiedliwości, weszło w kolejny etap.
reklama


Rzecznik węgierskiej Prokuratury Generalnej Géza Fazekas poinformował, że tamtejsze organy ścigania analizują przesłany przez stronę polską Europejski Nakaz Dochodzeniowy (END).

Europejski Nakaz Dochodzeniowy w sprawie Romanowskiego

Romanowski, który przebywa obecnie na Węgrzech, opuścił Polskę w grudniu, tuż po tym, jak został objęty śledztwem prokuratorskim. Węgry przyznały mu azyl, co dodatkowo skomplikowało działania polskiej prokuratury.

Europejski Nakaz Dochodzeniowy, przesłany do Węgier, ma na celu umożliwienie przeprowadzenia działań dowodowych za granicą. Zgodnie z unijnymi przepisami, państwo członkowskie, do którego kierowany jest END, ma obowiązek jego uznania i realizacji w określonym terminie – standardowo w ciągu 30 dni od otrzymania wniosku, z możliwością przedłużenia do 60 dni w przypadku przeszkód proceduralnych.

reklama

Węgry zmieniły krajowe  przepisy

Tymczasem nowe przepisy przyjęte w marcu przez węgierski parlament mogą istotnie wpłynąć na przebieg sprawy. Zmiany w prawie dają tamtejszemu Prokuratorowi Generalnemu możliwość zablokowania ewentualnego przekazania Romanowskiego stronie polskiej. Kuria, czyli sąd najwyższy Węgier, ma teraz kompetencje do uchylenia decyzji sądów niższej instancji w tej sprawie. Polski minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar uznał, że działania władz węgierskich mogą stanowić formę obstrukcji wobec Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). W odpowiedzi Polska deklaruje wykorzystanie wszelkich dostępnych środków prawnych i dyplomatycznych na forum Unii Europejskiej w celu kontynuowania śledztwa i pociągnięcia Romanowskiego do odpowiedzialności karnej.

reklama

 

Śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Śledztwo w sprawie posła Marcina Romanowskiego koncentruje się na nieprawidłowościach związanych z zarządzaniem Funduszem Sprawiedliwości w okresie, gdy pełnił on funkcję wiceministra sprawiedliwości. Prokuratura postawiła mu szereg zarzutów, m.in:  udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, w szczególności poprzez przekraczanie uprawnień, niedopełnianie obowiązków oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentach, co skutkowało wyrządzeniem szkody w wielkich rozmiarach na rzecz Skarbu Państwa; rzekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w związku z konkretnymi decyzjami dotyczącymi funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości i wydatkowaniem jego środków ze szkodą dla interesu publicznego; poświadczenie nieprawdy w dokumentach dotyczących działalności Funduszu Sprawiedliwości. ​
W toku śledztwa prokuratura sformułowała łącznie 11 zarzutów wobec Romanowskiego, a następnie wystąpiła o uchylenie jego immunitetu poselskiego w celu postawienia kolejnych ośmiu zarzutów związanych z ustawianiem konkursów na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.  Działania prokuratury są częścią szeroko zakrojonego śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości, w ramach którego zarzuty usłyszały już 23 osoby

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo