Nagła "przerwa technologiczna"
W piątek 29 listopada na internetowej stronie Krytej Pływalni w Biłgoraju pojawił się komunikat o zamknięciu basenu. Do końca roku:
-Od dnia 30 listopada 2024 (sobota) Powiatowa Kryta Pływalnia NIECZYNNA!!! Z uwagi na konieczność wykonania niezbędnych prac serwisowych, rozbudowę Powiatowej Krytej Pływalni oraz przerwę technologiczną od dnia 30 listopada 2024 (sobota) pływalnia NIECZYNNA. Zakończenie przerwy technologicznej zaplanowano na 2 stycznia 2025 roku- czytamy w komunikacie.
Okazuje się, że ogłoszoną z dnia na dzień "przerwą technologiczną" stoi Sanepid. Jak udało nam się ustalić, a następnie potwierdzić, w wodzie wykryto bakterię Legionnellę
Sanepid potwierdza
-Potwierdzam, w urządzeniach doprowadzających wodę wykryto bakterię Legionnella. Dziś około godziny 14:50 została wysłana do zarządcy obiektu czyli ZSBiO oraz do Starostwa Powiatowego decyzja nakazująca zamknięcie obiektu- potwierdza Grzegorz Dubiel, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju
Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski potwierdza, że w piątek, w godzinach porannych rozmawiał z kierownikiem obiektu i został poinformowany o konieczności zamknięcia basenu. Głównym powodem miały być prace związane z jego rozbudową. Starosta mówi nam, że został poinformowany, że rzeczywiście, były prowadzone przez Sanepid badania, ale w nieckach, gdzie kąpią się ludzie, jest czysto. Przed wyjściem z urzędu nie otrzymał decyzji Sanepidu o konieczności zamknięcia basenu.
-Jeśli rzeczywiście Sanepid podjął taką decyzję, to musiały być ku temu powody - mówi starosta.
W piątek 29 lipca, basen był otwarty do końca dnia.
Czym jest Legionella?
Legionella jest bakterią, która żyje w zbiornikach wodnych, sieciach wodociągowych, systemach klimatyzacji czy basenach. Do zakażenia dochodzi drogą wziewną, bakterie nie przenoszą się z człowieka na człowieka. Zakażenie legionellą może doprowadzić do choroby legionistów -lelioneliozy lub gorączki Pontiac. Bakterie legionella potrzebują do rozwoju sprzyjających warunków, w tym odpowiedniej temperatury (20-50 st. C). Najczęściej namnażają się w stojącej wodzie (np. w sieciach wodociągowych), gdzie pojawiają się zanieczyszczenia (kamień wapienny, rdza, glony), stanowiące dla legionelli pożywkę. Głównymi czynnikami ryzyka rozwoju legionelli są nieodpowiednio skonstruowane systemy wodne, a także niska temperatura wody lub brak odpowiedniej regulacji wody w odpływie.
Komentarze (0)