- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Ile zarabiają na ścianie wschodniej? W jakich branżach i sektorach warto szukać zatrudnienia?

Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że województwa Polski wschodniej są najsłabiej rozwinięte gospodarczo, społecznie i ekonomicznie w skali krajowej. Mieszkańcy tych regionów – jak się okazuje – także najmniej zarabiają. Ten stan trwa do dziś, pomimo programów mających wyrównać poziom zamożności.

- Reklama -

“Ściana wschodnia” i rynek pracy

Województwa położone przy naszej wschodniej granicy z racji historycznych pozostają najsłabiej uprzemysłowionym regionem kraju. Bodajże w tych okolicach mamy do czynienia także z nieco słabszą infrastrukturą komunikacyjną. Gospodarka, powiedzmy, w regionach Chełma czy np. Białej Podlaskiej nie dorównuje swoją wydajnością bardziej rozwiniętym pod tym względem terytoriom. Stąd też możemy mówić o specyficznej strukturze zatrudnienia w przypadku “ściany wschodniej”, co jest pochodną stosunkowo niewielkiej ilości dużych zakładów gospodarczych i utrzymującym się dystansem dużych korporacji w stosunku do tego miejsca na naszej mapie.

Zarobki we wschodniej Polsce

W serwisie Aplikuj.pl znajdziemy największy wybór ofert pracy dla regionu. Możemy jednak zauważyć, że na tle reszty kraju, a szczególnie Mazowsza i zachodniej Polski, wynagrodzenie jest tu zazwyczaj niższe. Mediana wyraźnie pokazuje, że różnica ta może wynosić nawet 800 złotych brutto. Podobnie jest z bezrobociem. Na “ścianie wschodniej” jest ono nieco wyższe niż w pozostałej części kraju. Nie dość więc, że mieszkańcy lubelskiego czy podkarpackiego zarabiają mniej, to relatywnie trudniej im też znaleźć zatrudnienie.

- Reklama -

Wskaźniki pokazują korelację wykształcenia z wysokością wynagrodzenia. Im wyższe mamy kwalifikacje, tym lepiej zarabiamy. Jednakże wysokiej klasy specjalista i tak na “ścianie wschodniej” otrzyma niższą pensję niż jego kolega np. w Wrocławia. Najlepiej opłacani są – i tak jest właściwie w całym kraju – pracownicy branży IT, którzy stanowią też najbardziej poszukiwaną na rynku pracy grupę zawodową. Faktem wartym odnotowania są również wysokie zarobki pracowników branży energetycznej (oraz, po części, bankowości). Pozostałe specjalności najwyraźniej “odstają” pod względem zarobków od średniej krajowej. Mamy do czynienia we wschodnich województwach z sytuacją, kiedy osiągnięcie przeciętnego wynagrodzenia krajowego jest dość utrudnione – to wynagrodzenie w większości przypadków będzie niższe. Nieco lepiej ma się sytuacja w większych ośrodkach miejskich, takich jak Rzeszów, Zamość, Przemyśl, Lublin, ale im dalej na prowincję wyruszymy, tym mniejsze szanse na dobrze płatną pracę.

Przykładowe perspektywy zatrudnienia w Biłgoraju i Zamościu

Adres www.aplikuj.pl jest jak najbardziej dobrym adresem, gdy poszukujemy pracy. W serwisie do woli możemy przebierać w zawodach i ofertach, które są doskonale dopasowane do zapotrzebowania rynku pracy na naszej “ścianie wschodniej”. Nie jest tak, że w regionie tym pewne profesje są zupełnie pomijane, ale można zauważyć, że w tym miejscu rzadziej spotyka się ogłoszenia o pracę wystosowywane do pracowników wyższego, kierowniczego szczebla. W województwach podlaskim czy świętokrzyskim możemy cieszyć się dobrym powietrzem i zadbaną przyrodą, jednakże nie są to miejsca, gdzie duzi przedsiębiorcy chętnie lokują swoje biznesy.

Tak właśnie wygląda specyfika tego regionu kraju. Miejmy nadzieję, że szanse na rynku pracy oraz wynagrodzenie zostaną szybko wyrównane poprzez fundusze spójności i programy zachęcające twórczych ludzi do podejmowania inicjatyw biznesowych na “ścianie wschodniej”.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.