przedszkola Biłgoraj

- Reklama -

- Reklama -

Ile kosztuje rtg weterynaryjne?

Weterynaryjne badanie RTG to nic innego jak zdjęcie rentgenowskie wykonane nie człowiekowi, ale zwierzęciu. Samo badanie oraz jego okoliczności nie różnią się jednak zbyt wiele od tych, które możemy znać z własnego doświadczenia. Badanie odbywa się przy użyciu profesjonalnego prześwietlającego aparatu. Choć u ludzi jest wykonywane najczęściej na stojąco, nasi pupile muszą zostać umieszczeni na specjalnym stole.

- Reklama -

Po co RTG w weterynarii?

RTG weterynaryjne najczęściej wykonuje się w celu prześwietlenia płuc, stawów lub jamy brzusznej zwierzęcia. Jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób układu oddechowego, dysplazji stawów lub gdy istnieje podejrzenie, że w układzie pokarmowym zwierzaka znalazło się ciało obce. Wybrany obszar ciała zostaje naświetlony promieniowaniem rentgenowskim, które przenika przez ciało i utrwala jego obraz na specjalnej błonie fotograficznej. RTG pokazuje to, co jest zdecydowanie niemożliwe do obejrzenia podczas badania pacjenta gołym okiem. Promieniowanie rentgenowskie jest szkodliwe dla istot żywych, dlatego takie badanie powinno być stosowane tylko w sytuacji uzasadnionej. Nie zaleca się również, aby właściciele towarzyszyli futrzastemu pacjentowi podczas badania.

Sprzęt do RTG weterynaryjnego

Do przeprowadzenia weterynaryjnego badania RTG potrzeba przede wszystkim aparatu rentgenowskiego, ale równie ważny jest specjalny stół do badań obrazowych. Wyposażenie weterynaryjne w sklepie JUVENTAS powstaje we współpracy ze specjalistami weterynarii, którzy dzielą się z polskimi producentami swoimi potrzebami i doświadczeniami, dzięki czemu powstają produkty od specjalistów dla specjalistów. Stoły do RTG weterynaryjnego wyposażone są w kółka, elektryczną regulację wysokości, blat wykonany z przeziernej dla promieni RTG płyty HPL, praktyczną szufladę oraz szyny umożliwiające zamontowanie dodatkowego sprzętu. Łatwo je utrzymać w sterylnej czystości, charakteryzują się wysoką wytrzymałością biologiczną oraz chemiczną. Stoły cechuje uniwersalność – można na nich wykonywać również podstawowe badania i drobne zabiegi. Koszt takiego stołu wynosi od 3 do 10 tysięcy złotych, natomiast aparat rentgenowski to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

RTG weterynaryjne psa lub kota – co musisz wiedzieć

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Cena wykonania RTG w klinice weterynaryjnej zależy od kilku aspektów:

  • wielkości zwierzęcia,
  • konieczności poddania zwierzęcia narkozie,
  • liczby zdjęć,
  • jakości aparatu.

 

Jeśli badanie rentgenowskie nie jest wynikiem nagłego wypadku, a zaplanowaną procedurą, należy zwierzę odpowiednio do niego przygotować. Pies lub kot powinien być na czczo – jest to obligatoryjne w przypadku konieczności podawania mu środków uspokajających. Wprowadzenie zwierzęcia w narkozę czy też podanie mu środka uspokajającego lub zwiotczającego mięśnie zależy nie tylko od jego usposobienia i zachowania w trakcie badania, ale również od prześwietlanego miejsca. Do niektórych prześwietleń zwierzę musi zostać ułożone w dość nienaturalnej pozycji (np. na plecach). Sztywność mięśni w takiej sytuacji nie pozwala, by zachowujący pełną świadomość pies lub kot pozostał w odpowiednim ułożeniu przez choćby parę minut.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.